Abdüllatif Şener: Bir başkanlık sistemi değil, baştan sona ucube bir düzenleme

Şener, anayasa değişiklik paketini değerlendirdi

Abdüllatif Şener: Bir başkanlık sistemi değil, baştan sona ucube bir düzenleme

AKP kurucularından Abdüllatif Şener, TBMM'de kabul edilen anayasa değişikliği paketini 'ucube'ye benzetti.

Milli Anayasa Hareketi tarafından Antalya'da düzenlenen konferansta konuşan Şener, başkanlık sistemini öngören anayasa değişiklik paketinin hiç kimseye yararı olmadığını söyledi.

Paketin kabul edilmesi halinde sorunlara yol açacağını ifade eden Şener, "Bir başkanlık sistemi değil, dünyada tanımlanmış bir sistem değil. Baştan sona ucube bir düzenlemeden ibarettir. Böyle bir düzenlemenin bu ülkede yaşayan hiçbir vatandaşa bir faydası da yoktur. Hiç kimsenin iş derdine, aş derdine, günlük sıkıntılarını çözüm getirebilecek bir özelliği olmadığı gibi, aksine bu ülkede yaşayan her vatandaşın ekonomik ve sosyal sorunlarını, problemlerini artıracak bir pakettir. Böyle bir düzenleme karşısında devlet sanki sorun üretme mekanizması haline dönüşecektir" dedi.

Anayasa değişiklik paketinin referandumda kabul edilmesi halinde Türkiye'nin demokratik yapısının ve kuvvetler ayrılığının ortadan kalkacağını söyleyen Şener, “Bunu tek bir kişi harcayacak ve siz bunun nereye harcandığını bilmeyeceksiniz. Çocuğunuza bile verdiğiniz parayı nereye harcadığını sorarken siz cebinizdeki paranın her yıl yüzde 30'unu harcayanlardan hesap soramayacaksınız" diye konuştu.

Hazırlanan paketin AKP'nin parti programına da aykırı olduğunu öne süren Şener, "Ak Parti'nin programında sürekli demokrasiye vurgu yapılır. Sürekli erkler ayrılığına vurgu yapılır. Ama bu paketin neresinden bakarsanız bakın tutulacak bir tarafı yok" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 15:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER