ABD: Tezkere, Türk askerinin IŞİD'le kapışması için

ABD'nin iki numarası olan Başkan yardımcısı Joe Biden'den Türkiye'nin IŞİD'le ilişkileri hakkında çarpıcı açıklamalar...

ABD: Tezkere, Türk askerinin IŞİD'le kapışması için

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşma sonrası, “ABD, Suriye’de daha erken hareket etmeli miydi” yolundaki bir soruya cevap verirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile New York’ta ‘savaş tezkeresi’ üzerine yaptığı görüşmesi ve Türkiye’nin IŞİD ile ilişkileri hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Diken'den İlhan Tanır'ın haberine göre Biden, "Türk parlamentosunda, Türk karagücünün IŞİD’le kapışması (take on) için, Türk hava alanının NATO ve diğer müttefikler tarafından kullanımına açmak üzere (tezkereyi) onaylandı. Artık Türk hava sahası, bizim insansız hava taşıtlarımıza (drone) da evsahipliği yapabilecek," dedi.

‘TÜRKİYE, SUUDİLER VE BAE SUNNİ-ŞİA SAVAŞI YAPTI’

Biden, IŞİD ve Suriye krizi ile ilgili verdiği uzun cevabında şunları söyledi: ’’Bizim en büyük problemimiz bölgedeki müttefiklerimiz idi. Türkler, -ki ABD’nin iyi dostu ve benim de Cumhurbaşkanı ile arkadaşlığım eskiye gider, Suudiler, BAE vs. Onlar neler yapıyordu? Esad’ı devirmeye o kadar kararlıydılar ki, temelde taşeronlar (proxy) vasıtasıyla Sunni-Şia savaşına giriştiler. Ne yaptılar? Yüzmilyonlarca dolar para ve binlerce ton silahı, Esad’a karşı savaşan herkese akıttılar. Ama desteklenenler ise El Nusra, El Kaide, dünyanın farklı yerlerinden gelen aşırı Cihadi unsurlardı. Benim söylediklerimi abartılı buluyorsanız bir bakınız: bütün bunlar nereye gitti? Peki şimdi neler oluyor? Şimdi herkes bir anda uyandı: Çünkü IŞİD olarak adlandırılan grup -ki bunlar temelde Irak’dan söküp atılan El Kaide idi. Kendilerine Suriye’nin doğusunda yer buldular ve bizim erkenden terörist grup olarak ilan ettiğimiz El Nusra ile beraber çalıştılar.”

‘KENDİ MESLEKTAŞLARIMIZI İKNA EDEMEDİK’

Biden, ABD’nin kendi dostlarını El Nusra ve diğer gruplara destek yapmaktan alıkoyamadığını iddia etti: ”Ama biz kendi meslektaşlarımızı bunlara destek olmaktan alıkoymaya ikna edemedik. Ne oldu şimdi? Şimdi bir anda gerçeği gördüler. Başkanımız (Obama) Sünni komşularla bir koalisyon kurdu. Çünkü ABD bir kez daha bir Müslüman ülkeye gidip, saldırgan olamazdı. Sünni bir gruba saldırabilmek için Sunni devlet olmak zorunda. İlk kez neler oluyor? Şimdi S. Arabistan fonlamayı durdurdu (aşırı muhalif gruplara) ve topraklarını (Suriyeli muhalifleri) eğitim için açtı. Katarlılar terörist grupların en aşırı uçlarına yapılan fonlamayı durdurdu.”

‘ERDOĞAN HATA YAPTIĞINI İTİRAF ETTİ’

ABD başkan yardımcısı, daha geçen hafta New York’ta görüştüğü Erdoğan’ın, bu görüşme esnasında kendisene hatasını itiraf ettiğini söyledi: ”Ve Türkler de, eski dostum Cumhurbaşkanı Erdoğan bana ‘siz doğruydunuz. Biz çok kimsenin geçişine (Suriye’ye) izin verdik’’ dedi ve şimdi sınırlarını kapatmaya çalışıyorlar. Yani bu fikir, bir şekilde ABD’nin daha erken şekilde harekete geçebileceği, ve ılımlılara yardım edebileceğimiz konusu hayali. Eğer şimdi füzesavar vermiş olsaydık ne olurdu hayal edebiliyor musunuz? El Nusra, El Kaide, Horasan ve IŞİD grupların eline geçebilirdi.”

BİDEN: TEZKERE, TÜRK ORDUSUNUN IŞİD’LE KARADA KAPIŞMASI İÇİN

Biden tezkere için şunları söyledi: ”Türkiye’de ne olduğunu gördünüz mü? Erdoğan bana geçen Perşembe günü (New York’da) ne yapacağını söyledi ama (tezkere) oylanana kadar söylemememi istemişti. Türk parlamentosunda, Türk karagücünün IŞİD’le kapışması (take on) için, Türk hava alanının NATO ve diğer müttefikler tarafından kullanımına açmak üzere (tezkereyi) onayladılar. Artık Türk hava sahası, bizim insansız hava taşıtlarımıza (drone) da evsahipliği yapabilecek.”

BİDEN: ABD’NİN ERKENDEN DESTEK YAPABİLECEĞİ HAYAL ÜRÜNÜ

ABD Başkan yardımcısı Biden, cevabı boyunca, ABD’nin Suriye krizinin erken dönemlerinde, Suriye’deki ılımlı muhaliflerine erkenden yardım yapıp, sonucu değiştirebileceği fikrine şiddetle karşı çıktı.

ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, eski savunma bakanları Bob Gates ve şimdi de Leon Panetta, yazdıkları kitaplarda, Obama’yı Suriye’de erkenden hareket etmemekle suçlaması üzerine ABD’de tartışmalar hızla devam ediyor.

Biden, bu eleştirilere karşılık olarak cevabını şöyle bitirdi: ”Sonuçta, ortada bir ihtimal olduğuna dair fikir bir hayal ürünü. Öyle bir opsiyon yoktu. Biz ılımlı güçlere eğitim veriyoruz zaten. Ama biz çok dikkatliyiz kime yardım ettiğimiz konusunda ve birkaç binden fazla bu sayı. Daha önce hızlıca hareket edebileceğimiz imkansızdı.”

‘TÜRKİYE’NİN IŞİD TEHLİKESİNİ ANLAMASI ZAMAN ALDI’

Biden Türkiye’nin, Suudi ve Katar ile birlikte IŞİD’in tehlike olduğunu geç anladığını ekledi: ”Sunni ulus Türkiye’nin, IŞİD’in kendi varlıklarına doğrudan ve acil olarak tehdit olmasını anlamaları zaman aldı.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 10:18
YORUM EKLE