ABD: Suriye görüşmelerinde YPG'nin de masada olması gerekir

Toner, PYD’yi işaret ederek, "Suriyeli Kürtler de bu sürece dahil olmalıdır." diye konuştu

ABD: Suriye görüşmelerinde YPG'nin de masada olması gerekir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye’deki uzun vadeli politik çözüm arayışlarında PYD’nin de masada yer alması gerektiğini söyledi.

Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Suriye’de siyasi geçiş dönemine ilişkin soruları yanıtladı.

Toner, Suriye’deki iç savaşın sona ermesi için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki çözüm arayışlarının "tek çözüm" yolu olduğunu düşündüklerini belirterek, "(Barış görüşmelerinde) Kimin yer alacağı, ilgili gruplara ve Suriye halkına kalmış." değerlendirmesinde bulundu.

Toner, PYD’yi işaret ederek, "Suriyeli Kürtler de bu sürece dahil olmalıdır." diye konuştu.

‘YPG SAHADAHA BULUNAN, TEMSİLİYETİ OLAN BİR GÜÇ, SESLERİNİN DUYULMASI LAZIM’

PYD’nin görüşmelere katılımının diğer Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) üyeleriyle de görüşüldüğünü kaydeden Toner, şöyle devam etti:

“Verilerin gerçekçi bir değerlendirmesini yaparsak, YPG sahada bulunan bir güç, temsiliyeti olan bir grup ve Suriye’deki soruna bulunacak uzun vadeli bir çözümde seslerinin duyulması lazım. Bu, Suriye’de daha demokratik ve tüm Suriyeliler tarafından kabul edilecek politik bir geçişin yolunu açacak sürecin ruhuna uygun.”

ABD’nin PYD’ye silah desteğinde bulunduğu yönündeki iddialara dair de konuşan sözcü, “Kürt gruplar YPG ve PYD’ye destek sağlayıp sağlamadığımız konusunda şunu söyleyebilirim; bir miktar yardım ediyoruz ancak bu Suriye Demokratik Güçleri’ne yapılan taktiksel bir yardım ve IŞİD’in yenilmesine odaklanıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’nin sahada danışmanları bulunduğunu kaydeden Toner, bir diğer bakanlık sözcüsü John Kirby’nin dün yaptığı açıklamaları hatırlatarak, “PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz ve Türkiye’yi bu örgütle mücadelesinde destekliyoruz. Ve PKK’nın Türk güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarını kınıyoruz” diye konuştu.

Toner, ABD’nin YPG’ye silah vermediği yönündeki sözlerini de tekrar etti.

‘SÜRECİN NE OLACAĞINA TÜRK HALKI VE TBMM KARAR VERECEK’

Öte yandan Toner, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, NATO müttefiki olan Türkiye'de demokratik bir sürecin işlediğini söyledi. Toner, "Sürecin ne olacağına Türk halkı ve TBMM karar verecektir" diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanı, "Umarız Türkiye demokratik yapısını korur" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2017, 17:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER