ABD: İdlib'e müdahale etmeyeceğiz, Esad'ı durdurma pozisyonunda değiliz

O'Brien, "Durum kötü ama biz Rusların, İranlıların ya da Esad'ın tüm kötü eylemlerini durdurma pozisyonunda değiliz" diye konuştu

ABD: İdlib'e müdahale etmeyeceğiz, Esad'ı durdurma pozisyonunda değiliz

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen panelde, ABD’nin İdlib ve Suriye politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İdlib’de Suriye ile birlikte ‘Rusya ve İran’ın da Türk askerleri ve Türkiye ile birlikte çalışan unsurlara saldırdığını’ ifade eden O’Brien, “Küresel bir polis olarak oraya paraşütle inip saldırıları durdurmamız mı bekleniyor?” dedi.

O’Brien, ABD’nin ‘askeri müdahalede bulunmayacağını’ söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ilişkinin inişli-çıkışlı olduğunu söyleyen O’Brien, “Suriye’deki sivil katliamlarının durdurulması gerektiğini yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz, fakat İdlib’e askeri olarak müdahale edeceğimizi sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

‘ESAD’I DURDURACAK POZİSYONDA DEĞİLİZ’

Suriye ve İdlib’de barışa yönelik bir çözüm için çaba gösterdiklerini ve bu çabayı sürdüreceklerini aktaran O’Brien, “İdlib’deki durum çok kötü. Esad çok kötü bir aktör. İranlılar da çok kötü bir aktör. Ruslar ve Türklerin adımları oradaki duruma yardımcı olmuyor. Fakat biz Rusların, İranlıların ya da Esad’ın tüm kötü eylemlerini durdurma pozisyonunda değiliz. Oradaki kötü durumu sona erdirecek sihirli bir şey yok” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl Twitter’dan yaptığı paylaşıma işaret eden O’Brien, o günkü durumda Trump’ın İdlib konusunda bir müzakere alanı yaratılmasına vesile olduğunu, ancak gelinen noktada bu atmosferin oldukça zayıfladığını düşündüğünü söyledi.

 O’Brien’ın açıklamaları, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i İdlib konusunda müzakerelerde bulunmak üzere dün Ankara’ya gönderdiklerini ifade eden Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklamalarının ardından soru işaretlerine neden oldu

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 09:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER