ABD basını: Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası Türkiye'nin YPG açıklaması Washington'ı şaşırttı

Trump-Erdoğan telefon görüşmesi sonrası Türkiye’den gelen açıklamalarla ilgili tartışmalar sürüyor.

ABD basını: Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası Türkiye'nin YPG açıklaması Washington'ı şaşırttı

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump’ın telefon görüşmesi sonrası yapılan “ABD YPG’ye silah yardımını kesecek” açıklamasının Amerikan yönetiminde şaşkınlık yarattığını yazdı.

İki liderin telefon görüşmesiyle ilgili Beyaz Saray yaptığı açıklamada, “ABD’nin Suriye’de sahadaki ortaklarına askeri destek konusunda yeni düzenlemeler yapmayı planladığı”nı belirtmekle yetindi.

Washington Post ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki telefon görüşmesinden hemen sonra Türkiye’den gelen ‘YPG’ye yardım kesilecek’ açıklamasının Washington’da ilk başta şaşkınlık yarattığını savundu.

Erdoğan-Trump görüşmesinden kısa süre sonra açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdi ve bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini, esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir” demişti.

‘ULUSAL GÜVENLİK EKİBİ ŞAŞKINDI’

Washington Post, bu açıklamanın ABD’de teyit edilmesinin vakit aldığını yazdı.

Duvar’ın aktardığına göre gazete, “İlk başta, yönetimin ulusal güvenlik ekibi Türklerin açıklaması karşısında şaşırmış ve bu konuda ne söyleyecekleri konusunda kararsız görünüyordu. Dışişleri Bakanlığı soruları Beyaz Saray’a yönlendirdi ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nden teyit gelmeden saatler geçti. Akşamüzerine doğru, Beyaz Saray silah yardımının kesileceğini teyit etti ancak zamanlama konusunda ayrıntı vermedi” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray açıklamasındaysa şöyle denilmişti:

Geçmişteki politikalarımızla tutarlı biçimde, artık Rakka’daki savaş bitmişken ve IŞİD’in geri dönmemesini garanti altına alma amaçlı bir istikrar getirme sürecine doğru ilerlenirken, Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Suriye’de sahadaki ortaklarımıza verilen askeri destek hakkındaki planlanan düzenlemeler konusunda bilgilendirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 11:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER