486 yıl hapsi istenen Demirtaş: Allah uzun ömür verirse yatacağız, tamamlamak istiyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, adil bir yargılanmanın yapılacağına dair hiçbir umudunun ve beklentisinin olmadığını belirtti

486 yıl hapsi istenen Demirtaş: Allah uzun ömür verirse yatacağız, tamamlamak istiyoruz
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, K24 Televizyonu'nda, kendisi hakkında hazırlanan biri 6-8 Ekim direnişi, diğeri 'özerklik ilanı' fezlekelerinden 2 kez ömür boyu hapis ve diğer fezlekelerden de 486 yıl hapis cezası istenmesini değerlendirdi.

Demirtaş şöyle konuştu:

"Yani Allah uzun ömür verirse yatacağız, tamamlamak istiyoruz:) Ya tabii saçmalığın daniskası. Bu dosya sayısı da, istenen ceza miktarı da gösteriyor ki bunun hukukla yargıyla bir alakası yok. Bu bir siyasi öç alma, intikam operasyonudur, sarayın darbesinin bize yansımasından başka bir şey değildir."

'ADİL YARGILANACAĞIMIZA DAİR BEKLENTİMİZ YOK'

Kendilerine güvendiklerini, işledikleri hiçbir suçun olmadığını ve davaların siyasi nitelikli olduğunu savunan Demirtaş şunları söyledi:

"Adil bir yargılanmanın olması halinde hemen beraat etmemiz gerekiyor. Ancak, yargılama makamlarının adil davranacağına dair güçlü bir umudumuz ve beklentimiz yok. Memlekette rüşvet, hırsızlık, yolsuzlukla suçlanmış bir sürü insan aklanırken, kendini yargı üzerinden temize çıkarırken, bizim gibi insanlar siyasi düşünceleri nedeniyle ağır cezalara çarptırılmak isteniyor. İçimiz rahattır, geri adım atmayacağız. Yargılama aşamasında tutumumuz tamamıyla siyasi olacaktır. Halkımız her yerde vekillerine sahip çıkmalı, meydanları, alanları doldurmalı, tutuklama ve gözaltı olduğunda çok sert bir şekilde protesto etmeli ve kendi iradesine sahip çıkmalı bu süreci ancak böyle düzeltebiliriz."

Öte yandan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa'daki temaslarını tamamlayıp Türkiye'ye döndü.
Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 22:12
YORUM EKLE