38 maddelik yargı paketi Meclis’te: HDP dışında muhalefet partilerinin görüşüne sunulacak

HDP dışında muhalefet partilerinin görüşüne sunulacak paketin ana unsuru yargının hızlanması, yargıya erişimin kolaylaşması olacak

38 maddelik yargı paketi Meclis’te: HDP dışında muhalefet partilerinin görüşüne sunulacak

Adalet Bakanlığı’nın Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan ilk paket Meclis’e geldi.

38 maddeden oluşan pakette hukuk meslek alanı ve yargıyı hızlandıran düzenlemeler öne çıkarken infaz kanununda değişiklik yer almadı.

15 kanunda değişiklik öngören yargı teklifinin uzlaşmayla çıkarılması öngörülüyor. Paket ilk olarak Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye götürüldü.

AKP Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş ve Cahit Özkan’ın MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüşmesinde Adalet Bakanlığı yetkilileri de bulundu.

38 maddeden oluşan, 15 kanunda değişiklik öngören paketin gelecek hafta da CHP ve İYİ Parti gruplarına götürülmesi bekleniyor. Ancak paket AK Parti grubundan edinilen bilgiye göre HDP grubuna sunulmayacak.

İNFAZ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK AYRI BİR PAKET OLACAK

Edinilen bilgiye göre yargı reformu kapsamında Meclis’e sunulan pakette, daha önce kamuoyuna yansıyan İnfaz Kanunu’nda ve tutukluluk süreleriyle ilgili değişiklik yer almıyor.

Ceza infaz sürelerinin bazı suçlarda yarıya düşürülmesi ve denetimli serbestlik süresinin uzatılması gibi konuların ayrı bir düzenleme ile bu paket çıktıktan sonra Meclis’e getirilebileceği ifade ediliyor.

YARGI PAKETİ HDP’YE SUNULMAYACAK

HDP dışında muhalefet partilerinin görüşüne sunulacak paketin ana unsuru yargının hızlanması, yargıya erişimin kolaylaşması olacak. Edinilen bilgiye göre pakette şu başlıklar yer alacak:

-15 yıl görev yapmış avukatlara yeşil pasaport verilecek.

-Hukuk fakülteleri 5 yıla çıkarılacak, hukuk mesleklerine giriş sınavı getirilecek. Bu yıl hukuk fakültesini kazananlar bu sınavdan sorumlu olacağı bir düzenleme yapılacak.

-Arabuluculuk, uzlaşmanın kapsamı genişleyecek.

-Seri muhakeme ile yargılamalar hızlandırılacak. Mahkemelere davayı geri göndermeden davada –yaşın yanlış yazılması gibi- ortaya çıkan bazı eksiklikleri iade etmeden düzeltme yetkisi verilecek.

-Bazı mahkemelerde oluşturulan çocuk izleme odaları tüm yargı sistemine yayılacak.

-Getirilecek düzenleme ile ACM başkanlarından komisyon kurulacak. Böylece bazı konular istinafa gitmeden çözebilecek.

-İdari yargıda SEGBİS yoktu, düzenleme ile idare yargıya da SEGBİS gelecek.

-KHK ile ihraç edilenlerden beraat kararı alanlar pasaport alabilecek.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 16:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER