17 Aralık iddianamesi iade edildi

İddianame, mahkeme tarafından savcılığa iade edildi...

 17 Aralık iddianamesi iade edildi
17 Aralık soruşturması kapsamında hazırlanan ilk iddianameyi mahkeme usul yönünden eksiklikler nedeniyle savcılığa iade etti.

İstanbul merkezli 17 Aralık'taki soruşturma kapsamında, Fatih Belediyesi'ne yönelik dosya ile ilgili hazırlanan ve İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame, usul eksiklikleri olduğu gerekçesiyle soruşturma savcılığına iade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca onaylanmasının ardından ek klasörleriyle gönderildiği İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi.

Şüpheli olarak 31 kişinin yer aldığı iddianameyi 14 Mart'ta teslim alan mahkeme heyeti, yaptığı incelemede bazı eksiklikler tespit etti.

Savcılığın iddianamede bazı eylemlere ilişkin delilleri göstermediğini ve suçlamaları tam olarak açıklamadığını belirleyen heyet, iddianamenin usulü hatalar nedeniyle savcılığa iadesine karar verdi.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner, iddianamede herhangi bir eksiklik bulunmadığı gerekçesiyle iade kararına üst mahkemeye yaptığı başvuruyla itiraz etti.

Savcılığın itirazını değerlendirecek üst mahkeme, iddianamede eksiklik bulunup bulunmadığına karar verecek.

88 GÜN SONRA TAMAMLANMIŞTI

Şüphelileri arasında Fatih Belediyesi çalışanlarının da olduğu soruşturma 88 gün sonra tamamlanmıştı.

İlk iddianamede şüphelilere "rüşvet almak-vermek", "resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme", "2863 sayılı kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa muhalefet" suçlamaları yöneltildi.

İstanbul Başsavcıvekilliği iddianameyi inceledikten sonra 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

DEMİR HAKKINDA TAKİPSİZLİK

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hakkında da takipsizlik kararı verildi.

17 Aralık'ta başlatılan soruşturmada 3 bakanın oğlu ve işadamı Rıza Sarraf'ın da aralarında olduğu bazı işadamları gözaltına alınmıştı.

Soruşturma kapsamında bazı zanlılar tutuklanmış, ancak daha sonra tümü serbest bırakılmıştı. (Mynet)
Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 18:27
YORUM EKLE