1 Eylül mitingi Kadıköy'de

1 Eylül mitingi 'Gezi'den Lice'ye barış için mücadeleye' sloganıyla Kadıköy'de...

1 Eylül mitingi Kadıköy'de

Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul İl Örgütü, düzenlediği basın toplantısıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri hakkında bilgi verdi.,

Parti binasında düzenlenen basın toplantısında ilk olarak söz alan İl Eş Başkanı Arife Çınar, Rojava'da yaşanan katliama dikkat çekti, tüm Ortadoğu halklarına barış istemek için 1 Eylül günü alanlarda olacaklarını duyurdu.

İl Eş Başkanı Emrullah Bingöl de, bu yıl ki 1 Eylül'e tarihi bir anlam yüklediklerini belirtti, 'Gezi'den Lice'ye barış için mücadeleye' sloganıyla halkların büyük barış buluşması için 1 Eylül'de Kadıköy'de olacağız" dedi.

Bingöl, 1 Eylül mitingine çok geniş bir kesimin katılacağına dikkat çekti, "Demokrasi ve Barış Konferansı bileşenleri, KESK, DİSK, TTB, TMMOB, ÖDP, HDK, Halkevleri, Taksim Dayanışması Forumları'nın da içinde olduğu 150'ye yakın kurum bu çalışmanın içindedir" diye konuştu.

Kürt sorununda çözüm sürecine dikkat çeken BDP İl Eş Başkanı Bingöl, "Onurlu barışın, sadece müzakerelerle gelmeyeceğini biliyoruz. Bütün halklar onurlu barış için buluşursa, müzakere sonucunda elde edilecek kazanımlar güvence altına alınmış olacaktır. 1 Eylül'de bütün halklar buluşmalıdır" diye konuştu.

'HÜKÜMET SÜRECİ TIKIYOR'

BDP İstanbul İl Örgütü adına açıklamayı okuyan İlkay Yenigün, hükümetin ve Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda güven vermediğine dikkat çekti, "İktidarın niyeti, süreci zamana yayarak Kürt Özgürlük Hareketi'ni kendince çözümsüz bırakmak, zaman içinde tasfiye etmektir" dedi.

Yenigün şöyle konuştu: "Başbakan Erdoğan'ın demokratikleşme paketi hakkında konuşurken, anadilde eğitim yapılmasına ülkeyi böleceği gibi garip bir gerekçe ile karşı çıkması, seçim barajının indirilmeyeceğini dillendirmesi, Kürt sorununu çözümsüz bir noktaya çektiğinin, süreci tıkadığının itirafıdır."

Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü'nün geçmiş dönemlerden çok daha önemli olduğunun altını çizen Yenigün, tüm halkı 1 Eylül günü Kadıköy'de düzenlenecek mitinge davet etti. (ANF) 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 16:54

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER