Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır ve Suruç saldırılarının ardından gündeme gelen Adıyaman’dan 300 gencin IŞİD’e katıldığını belirtti ve şunları söyledi: Devlet, 12 Eylül’den beri bölgede sol oluşumlara karşı tarikatları teşvik ediyor.

Türkiye’den IŞİD’e katılımın en yoğun olduğu illerden biri de Adıyaman. HDP’nin 5 Haziran’daki Diyarbakır mitinginde bomba patlatan Orhan Gönder ve Suruç’ta tek amaçları Kobani’ye yardım götürmek olan gençleri katleden canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz, Adıyamanlı.

Taraf’tan Bahar Kılıçgedik'e konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Adıyaman'dan IŞİD’e katılanlarla ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Önder, Adıyaman’dan 300’e yakın gencin IŞİD’e katıldığını bunlardan 15’nin ailesinin kendisine ulaşıp yardım istediklerini, 120 civarında ailenin ise Emniyet’e bildirimde bulunduklarını dile getirdi. Adıyamanlı olması hasebiyle kenti iyi tanıyan Önder, şunları belirtti:

“Adıyaman, çıkmaz bir sokak. İçinden geçilerek bir yere gidilemeyen kentler gelişime ve genel gelişimin hep biraz daha gerisinden gelirler. Adıyaman’da tütünün yasaklanmasıyla ekonomi felç oldu. Tütün Adıyaman ekonomisinin can damarıydı. Adıyaman, Urfa ile birlikte mevsimlik tarım işçisinin en fazla olduğu yer. Genellikle de Malatya’ya kaysıya Polatlı’ya da patates soğan hasadına gidiyorlar. Gençlik geleceksizleştirilmiş durumda. Adıyaman için kent ekonomisi diye bir şey kalmadı. Kentte tüm işletmelerin sayısını ikiye katlayacak kadar kahvehane ve çay ocağı var.

TARİKATLAR DEVLET HİMAYESİNDE

Öte yandan bölgedeki tarikatlar devlet himayesinde. Bu gladyo yapılanmaları 12 Eylül’den bu yana, sol hatta sosyal demokrat oluşumları, ona dönük kıpırdanmaları mübalaalı bir şekilde bastırdılar. Bölgedeki tarikat etkinliklerini de devlet bir anlamda teşvik etti.

Adıyaman’daki bu oluşumların devlet katında özel bir himaye gördüğünü, Adıyaman’da kimi çevirseniz size söyler.''

Önder’in açıklamalarını Emniyet raporları da doğruladı. IŞİD’in Türkiye’deki saldırılarına ilişkin hazırlanan istihbarat raporlarına göre, Adıyaman’da ailesinin kayıp başvurusu yaptığı 127 genç daha bulunmayı bekliyor. ‘Terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak GBT kaydı bulunan bu gençlerin de IŞİD’e katılmış olabileceklerinden endişe ediliyor.

Emniyet kaynaklarına göre, Adıyaman’da şu zamana kadar 80 kişi IŞİD saflarına katıldı. 17-25 yaş aralığında gençlerin örgüte dahil olduğunu belirten Adıyamanlılar, kentlerinden IŞİD’e katılımın neden yoğun olduğunu şöyle açıklıyor: “3 yıl önce Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) için yardım kampanyaları yapılıyordu. Kentte kurulan stantlarda savaşa gitmek isteyenlerin kayıtları yapıldı. Bunlar bir süre sonra ÖSO’dan ayrılıp IŞİD gibi radikal gruplara katıldı. Besni’de IŞİD’e sempati duyanların sayısı çok fazla. Burada IŞİD’in uyuyan hücreleri de var.''