İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için haklarında sınır dışı kararı verilen İranlı mülteciler adına sosyal medyada kampanya başlatıldı.

 "#İranlıMültecilerSınırDışıEdilmesin" ve "#İstanbulSözleşmesiniSavunmakSuçDeğil" etiketleriyle düzenlenen kampanyaya Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz de katıldı.

Akdeniz, paylaşımlarında "Denizli İdare Mahkemesi, İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için haklarında sınır dışı kararı verilen İranlı mültecilerin itirazını reddetti. Can güvenliği söz konusu. Sınır dışı kararı verilen İranlı mülteci dostlarımızın isimleri Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve eyleme bile katılmayan Mohammad Pourakbari Kermani" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin, mültecileri korumaya yönelik maddeleri de içeren İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi kararına karşı 20 Mart 2021’de Denizli Çınar Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasına katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve eyleme katılmayan Mohammad Pourakbari Kermani, 5 Nisan'da gözaltına alınmıştı.

6 Nisan'da sınır dışı kararı ile Aydın Geri Gönderme Merkezine gönderilen mülteciler, Denizli İdare Mahkemesine dava açarak karara itiraz etmişti.

İranlı mülteciler, 1 ay Geri Gönderme Merkezinde tutulduktan sonra 3’ü farklı şehirlere sürülmüştü.

Denizli İdare Mahkemesi, Esmaeil, Zeinab, Leili ve eyleme katılmayan Mohammad'ın itirazlarını 31 Aralık 2021’de oy birliğiyle kesin olarak reddetti. Karar 2 Şubat 2022’de tebliğ edildi.

Mültecilerin Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakları bulunuyor.