Mavi Ring'in çekimleri tamamlandı

1989 yılındaki mahkum sevkiyatı filmi oldu…

Mavi Ring'in çekimleri tamamlandı

Türkiye tarihinden dramatik bir hikaye daha beyaz perdeye aktarıldı.

Türkiye'den Fer Film Prodüksiyon ve Almanya'dan Proserv Productions ortak yapımcılığı ile gerçekleştirilen sinema filminin yönetmeni Ömer Leventoğlu.

İlk uzun metraj sinema filmi kapsamında Kültür Bakanlığı tarafından da desteklenen Mavi Ring'in senaryosu, Fuat Kav'ın kaleme aldığı ve 1989 yılındaki Eskişehir Hapishanesi'nden Aydın Hapishanesi'ne mahkûm sevkini anlatan aynı adlı kitaptan esinlenilerek yazılmış.

Filmde, Adalet Bakanlığı ve hapishane yönetimini protesto etmek için bir aydır açlık grevi yapan siyasi mahkûmların, erimiş bedenleri ve çökmüş metabolizmalarına rağmen 18 saati aşan işkence dolu bu sevkiyatta yaşadıkları anlatılıyor.

Eskişehir Hapishanesi’nde, açlık grevinin 35’inci gününde, bedenleri erimiş, etleri çekilmiş, kemikleri sayılacak kadar zayıf tutuklular, gecenin bir vakti hücrelerinden zorla çıkartılırlar. Kendileri için özel olarak yapılmış çelikten bir ringin, "Mavi Ring"in hücrelerine tıka basa doldurulan tutuklular, kollarını kesen zincirli kelepçeler ve Ağustos sıcağının ateş topuna döndürdüğü daracık hücreler içinde, saati, süresi, yönü ve sonu belirsiz bir ölüm yolculuğuna çıkartılırlar. Bu yolda herkes başka bir yolculuk yapmaktadır: Mahkûmlar için ölüm demek olan bu yolculuk, operasyonu yürüten Binbaşı Mustafa için intikam yolculuğudur. Sevkiyata tesadüfen katılmak zorunda kalan Doktor Pınar için ise durum tamamen farklıdır. Onun için bu yolculuk, hayatı, insanı ve iktidarı yeniden tanıma ve bir keşif yolculuğudur.

Süpervizörlüğünü Hüseyin Kuzu'nun üstlendiği filmde,  Görüntü Yönetmeni koltuğunda Lefteris Agapoulakis, Sanat Yönetmeni koltuğunda ise Hale İşsever oturuyor.

Çekimleri 4 hafta süren ve son çekimleri de geçtiğimiz günlerde tamamlanan filmde ana karakter Doktor Pınar'ı sinemanın genç yetenekleri arasında sayılan Ezgi Çelik oynuyor.

Cannes'dan ödüllü Nazmi Kırık'ın da Colombo lakaplı siyasi mahkumu oynadığı Mavi Ring'de; Kemal Ulusoy, Diyar Dersim, Giyasettin Şehir, Erdal Ceviz, Bilal Bulut, Mehmet Aşkın, Beşir Yılmaz, Mirza Metin, Baran Demir, Sezgin Cengiz, Alişan Önlü, Volkan Ünlü, Erdal Ayna, Şerif  Şahiner, Cengiz Güleryüz, Emre Saka, İbrahim Turgay, Haluk Yüksel ve Başak Koyuncuoğlu gibi oyuncular rol alıyor.

Filmdeki sinema dili hakkında konuşan Yönetmen Ömer Leventoğlu, çekimlerin bir ring aracının hücreleri arasına sıkıştırılmış olmasını nev-i şahsına münhasır bir tercih olarak yorumluyor.

Filmin asıl amacını ise "şiddetin ölçüsünden ziyade, insanın dayanabilme kapasitesine odaklanmak" şeklinde tanımlayan Leventoğlu, "Başlangıçta klasik ve sert bir hapishane hikâyesini andıran Mavi Ring’deki yolculuk, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini anlatmaktadır" diye konuşuyor.

Film yurt dışı festivalleri dolaştıktan sonra yakında Türkiye’de de vizyona girecek. (Kaynak: MedyaTava)

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2013, 22:34
YORUM EKLE