Fatih Akın: Sanat için ölmeye değer

Venedik Film Festivali'nde 'The Cut (Kesik)' filminin dünya prömiyeri yapıldı...

Fatih Akın: Sanat için ölmeye değer

Türkiye'de daha gösterime girmeden milliyetçi bazı grupların tehdidiyle karşılaşan 'The Cut (Kesik)' filminin dünya prömiyeri, Venedik Film Festivali kapsamında dün yapıldı.

Akın’ın senaryosunu kaleme aldığı ve yönettiği “The Cut”, 1915′teki Ermeni Soykırımı sırasında iki kızıyla bağlantısı kopan Ermeni bir demirci ustasının anlatıyor.

‘SANAT İÇİN ÖLMEYE DEĞER’        

Yönetmen Fatih Akın’ın Agos gazetesine verdiği söyleşiden sonra Türkçü Turancılar Derneği’ne ait ‘Ötüken Dergisi’, Agos Gazetesi’ni ve yönetmen Fatih Akın’ı twitter üzerinden tehdit etmişti.

Toplantıda bu tehditleri değerlendiren Akın, şöyle konuştu: “Sanat için ölmeye değer. Filmin yol açacağı tüm bu polemiklere hazır olmak için 7-8 yılımı verdim ve şimdi buna hazırım. Sadece şunu söyleyebilirim: şimdiden tehditler aldım, ama bu konuya ağırlık vermek istemiyorum.”

‘FATİH AKIN BİR DAHİ’

Fatih Akın'la birlikte senaryoyu kaleme alan Holywood'un efsane senaristi Mardik Martin ise, "Bir hikayeyi yazarken gerçekten yola çıkarsınız, ama sonra bu değişir. Fatih tam bir dahi. Benim fikirlerimle kendininkileri harmanlayarak bu filmi yaptı" dedi.

Ermeni aktör Simon Abkarian ise, The Cut'ın, Ermenilerin beklediği bir film olduğunu dile getirerek, "Bu çok zaman aldı, harekete geçmeye başlamak için 3 jenerasyonun geçmesi gerekti. Birinci jenerasyon hayatta kalma, ikinci jenerasyon yaşama savaşı verdi, üçüncüsü ise harekete geçti ve Ermeni soykırımını kabul ettirmek için uğraştı. Sadece bir film, bu hikayeyi anlatmak için yetmez. Daha çok film gerek" diyerek, Türk hükümetinin bu konudaki filmleri engellemeye çalıştığını da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2014, 00:05

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER