Cüneyt Arkın'dan Yılmaz Güney açıklaması: Ödül Yılmaz'ın hakkıydı

1972'de kendisine teklif edilen ve reddettiği Altın Koza'ya ilişkin açıklamalarda bulundu

Cüneyt Arkın'dan Yılmaz Güney açıklaması: Ödül Yılmaz'ın hakkıydı

NTV'de yayınlanan "Yüz Yüze"de Simge Fıstıkoğlu'na konuk olan Türkiye Sineması'nın önemli isimlerinden Cüneyt Arkın, 1972'de Yılmaz Güney'e siyasi nedenlerle verilmeyen "Altın Koza" ödülünü, kendisine teklif edildiğinde neden reddettiğini de açıkladı.

“HAK ETTİĞİ İTİBARI ONA HALK İADE ETTİ”

İşte, o açıklama: "O ödül Yılmaz'ın hakkıydı. Şimdi Yılmaz bunu bilirken, aklı başında herkes bunu bilirken, o ödül bana yakışır mıydı? Yakışmazdı. Ben bütün filmlerimde kahramanları canlandırdım. Haksızlığa karşı geldim. Kendime hep şunu sordum. Hayatta da böyle miyim? Filmlerde kahraman olmak, adil olmak, kötünün karşısında olmak çok kolay ama hayatta olabiliyor musun?

Ben hep o hesabı yapmışımdır. O ödül, resmen Yılmaz'ın hakkıydı. Yılmaz Güney çok önemli bir insandı. Çok önemli bir sinema adamıydı. Hak ettiği itibarı ona halk iade etti. Türkiye'de halk, sanatçıya gerçek değerini her zaman vermiştir."

4. ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ’NDE NE OLMUŞTU?

23 Eylül-30 Eylül 1972 tarihleri arasında düzenlenen 4. Adana Altın Koza Film Festivali'nde Jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney'in Baba filmi En İyi Film, Yılmaz Güney ise En İyi Erkek Oyuncu seçilmişti. Ancak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı'nın isteğiyle tekrar toplanan jüri, ilk oylamada ikinci olan Yılmaz Duru'nun Kara Doğan filmini En İyi Film, Yaralı Kurt filmindeki performansıyla Cüneyt Arkın'ı da En İyi Erkek Oyuncu seçmiş, Cüneyt Arkın ödülü reddetmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2016, 23:02
YORUM EKLE