Bir 1915 belgeseli: 'Oğlum Ermeni Olsun'

'Oğlum Ermeni Olsun', soykırımdan kurtulan beş Montrealli erkek ve kadınla, kimliklerinin ve geçmişlerinin izlerini sürmek için atalarının topraklarına doğru çıktıkları yolculuğu anlatıyor

Bir 1915 belgeseli: 'Oğlum Ermeni Olsun'

Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümünde, Agos, 1915’i konu alan belgeselleri kısaca anlatıyor ve bu filmlere ulaşabilecek linkleri okuyuculara aktarıyor. Agos'un yer verdiği ilk belgesel "Oğlum Ermeni Olsun"un konusu şöyle:

MY SON SHALL BE ARMENİAN (OĞLUM ERMENİ OLSUN)

Ermeni Soykırımı’yla ilgili belgeseller içinde, hem hikâyesi, hem de kurgusu itibarıyla, en değerlilerinden biri olan ‘My Son Shall Be Armenian’, geçmişten bugüne, bugünden geleceğe bir köprü kuruyor.

Hagop Goudsouzian’ın yönetmenliğini yaptığı, 2004 yılında çekilen Kanada yapımı belgesel, Goudsouzian’ın, soykırımdan kurtulan beş Montrealli erkek ve kadınla, kimliklerinin ve geçmişlerinin izlerini sürmek için atalarının topraklarına doğru çıktıkları yolculuğu anlatıyor. Soykırım öncesi Ermenilerin yaşadığı köylere ve Suriye’de Der Zor çölüne uzanan yolculukta, yaşça büyük insanlar, ailelerine neler olduğunu aktarıyorlar. Belgesel, arşiv fotoğraflarının yanı sıra, soykırımdan kurtulup, ABD’ye göç eden bir Ermeni’nin tanıklıklarını da içeriyor.

Dili Fransızca olan 80 dakikalık belgeseli, İngilizce altyazıyla izlemek için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2015, 14:20
YORUM EKLE