Bakur'un yapımcısından sansüre karşı dayanışma çağrısı

İstanbul Film Festivali'nde sansürlenen Bakur'un yapımcısından dayanışma çağrısı

Bakur'un yapımcısından sansüre karşı dayanışma çağrısı

Kültür Bakanlığı’nın talebi üzerine İKSV tarafından İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösterimi iptal edilen ‘Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR’un yapımcısı Surela Film, yapılanı ‘açık sansür’ diye niteledi ve dayanışma çağrısı yaptı.

bakurfilm.com sitesinde yer alan açıklamada, yapımcı firma Surela Film, gösterimin iptaliyle sonlanan süreci anlatırken, pek çok prosedürü tamamlayarak festival programına alınmış bir filmin bakanlığın baskısı sonucu gösterimden kaldırılması ‘açık bir sansür’ olarak nitelendirildi.

Surela Film'in ilgili açıklaması ve dayanışma çağrısı şöyle:

BAKANLIK ENGELLEDİ

Belgesel filmimiz BAKUR’un 34.İstanbul Film Festivali kapsamında bugün gerçekleşmesi gereken ilk gösterimi, Kültür Bakanlığı’nın çıkardığı engel nedeniyle gösterime bir gün kala iptal edilmiştir.

Kültür Bakanlığı, Festivale gönderdiği tebligatla ‘kayıt ve tescil belgesi' almamış olan yerli filmlerin programdan çıkarılmasını istediğini bildirdi. Kültür Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca, tebligata göre gereğini yapmak zorunda olduklarını belirten Festival yönetimi, BAKUR’un gösteriminin iptal edildiğini duyurdu.

GİRİŞİMLER SONUÇSUZ KALDI

Filmimizin gösteriminin önündeki engellerin kaldırılması için çeşitli girişimlerde bulunduysak da, bunların tümü sonuçsuz kaldı.

AÇIK SANSÜR

Gelinen noktada;

Pek çok prosedürü tamamlayarak festival programına alınmış filmlerin doğrudan bakanlıktan gelen baskı sonucunda gösterimden kaldırılması açık bir sansürdür.

Kültür Bakanlığı, filmlerin gösterimlerinde ‘kayıt ve tescil belgesi ile eser işletme belgesi’ almış olma şartını, ifade özgürlüğünü hiçe sayarak keyfi bir sansür mekanizması olarak zaman zaman karşımıza çıkarmaktadır. Kültür Bakanlığı’nın sinemacıların hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, tüm itiraz ve mücadelelerimize rağmen sürdürdüğü bu yasakçı uygulamalarını kabul etmiyoruz.

Kültür Bakanlığı’nın festivallerde yeniden eser işletme dayatmasına girişmesi BAKUR belgeseli gösterimi açısından bir engelmiş gibi sunulmakla birlikte, asıl olarak tüm sinema izleyicilerini ve film emekçilerini yakından ilgilendirmektedir.

SANSÜRE KARŞI DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Bunları göz önünde bulundurarak 'Bakur’un bugünkü gösteriminin iptal edilmiş olması nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü kamuoyuyla paylaşıyoruz. 'Bakur’un en geniş izleyici topluluğuyla buluşması için elimizden geleni esirgemeyeceğimizi kamuoyuna duyuruyor ve herkesi sansüre karşı dayanışmaya çağırıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2015, 17:56
YORUM EKLE