Fare zehirinden asetona, arsenikten çakmak gazına kadar yok yok...

Yenisini yakmadan önce bir kez daha düşünün: Sigaranın içinde fare zehirinden asetona, arsenikten çakmak gazına kadar yok yok!

İngiliz Daily Mail gazetesinin Smoke Free Forsyth adlı sigarayla mücadele sitesinden derlediği bilgilere göre sigarada 4 bin kimyasal var. Ve bunlar kulağa da, sağlığa da hiç hoş gelen şeyler değil.

Söz konusu maddelerden bazıları şöyle:

Gözden kaçırmayın

Fincancı'dan Sağlık Bakanlığı'na tepki: Bu nasıl bir toplama, çıkarma, hesaplama ifade etmek zor Fincancı'dan Sağlık Bakanlığı'na tepki: Bu nasıl bir toplama, çıkarma, hesaplama ifade etmek zor

Aseton, amonyak (temizlik maddelerinde), arsenik (fare zehirinde), hazamin (barbekü gazı), butan (çakmak gazı), kadmiyum (pilllerde), karbon monoksit, boya…

Ölümcül siyanür ve böcek ilacı DDT de cabası.

Yetmediyse şunlar da var: Ölü hayvanları muhafaza etmede de kullanılan formaldehid, balmumunda bulunan bir asit ve nihayet füze yakıtı hidrazin.

Haberde uzman doktor Luz Claudio’nun şu görüşlerine de yer verildi: “Sigaraya, tütünün doğal halinde bulunmayan yüzlerce madde ekleniyor. İşin kötüsü bu kimyasallar yanınca başka kimyasallara dönüşüyor ki onların insan sağlığı üstündeki etkisini henüz bilen yok.”

Bilim insanlarının sigaradaki 70′e yakın kimyasalın kansere yol açtığından kuşkusu yok. (Diken)