Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatının başlamasının ardından, Batı ülkeleri Rusya’ya hayatın hemen her alanını etkileyecek yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Rusya’nın dünya ticaretinden soyutlanması anlamını taşıyan yaptırım kararlarının ardından birçok uluslararası firma Rusya operasyonlarını durdurdu.

PETROL DEVİ KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Çok uluslu enerji şirketi Shell, Rus petrolüyle ilgili birçok faaliyeti halihazırda durdurduğunu açıkladı.

Sputnik'in aktardığına göre, açıklamada, rafineri ve kimyasal fabrikalarının ihtiyaçlarını temin etmek için Rusya'dan bazı ürünlerin alınmasına devam edildiği belirtildi.

İNDİRİMLİ AKARYAKIT ALDI

Geçen günlerde Shell, Rusya'dan varil başına 28,50 dolar indirimle ham petrol satın aldığını açıklamıştı.

Bloomberg’te yer alan habere göre; şirket, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası 28 Şubat 2022 tarihinde ülkedeki projelerden çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

Bu kapsamda, şirketin Sakhalin-II LNG tesisindeki yüzde 27,5 hissesini, Salym Petroleum Development ve Gydan enerji girişimindeki yüzde 50'şer hissesini elden çıkaracağı, Gazprom ve ilgili kuruluşlardaki ortak girişimlerinden ise ayrılacağı aktarılmıştı.

Shell, ayrıca Kuzey-Akım 2 doğalgaz boru hattı projesiyle de ilişiğini bitirmeyi planlıyor.

Shell’in geçen yıl sonu itibarıyla Rusya'daki mevcut duran varlık değeri 3 milyar dolar seviyesinde bulunurken, bu kararın Gazprom ve diğer kuruluşların değerine zarar vereceği öngörülüyor.

Shell, BP ve Equinor'un ardından Rusya'daki projelerinden ayrılacağını açıklayan üçüncü şirket oldu.

ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin Rusya'ya karşı açıkladığı ekonomik yaptırımlar sonrası BP, Equinor ve Shell ülkedeki yatırımlarından çekildi.

Fransız enerji şirketi TotalEnergies, Rusya'daki yeni projelere sermaye aktarmayacağını açıkladı. Son olarak, ABD'li enerji şirketi ExxonMobil, Rusya'daki Sakhalin-1 doğal gaz ve petrol üretim sahasındaki operasyonlarını durduracağını ve ülkede yeni yatırım yapmayacağını ifade etti.