Beşiktaş ve Kadıköy’de kadınlar, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesini protesto amacıyla yapılan eyleme sanatçılar da destek verdi.

Sanatçı Şevval Sam, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin cinayetinin ortaya çıkmasının ardından İstanbul'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından düzenlenen eyleme katıldı.

Eylem sırasında kısa bir konuşma yapan Şam, toplumu yönetenlerin söylemlerinin değişmesi gerektiğini ve toplumun takip ettiği kişilerin şiddet konusundaki söylemlerine dikkat etmesi gerektiğini dile getirerek, "Hak verilmez alınır, baştakilerin cümlelerini değiştirmek zorundayız" dedi.

'ŞİDDETLE VE ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMU BİLEREK YAŞIYORUM'

Müzisyen Kalben de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Ben 34 yaşındayım. 34 yıldır bu ülkedeyim ve ben 30 yıldır, kız olduğum, kız çocuğu olduğum, sonra kadın olduğum için başıma nelerin gelebileceğini biliyorum. Bunları her gün kabul ederek, bu acıyla, bu yağmayla, bu zulümle mücadele ederek yaşıyorum. Ve her gün benim hemcinsim, ya bir kız kardeşim, ya bir halam, ya bir tanıdığım, ya bir yabancı… Bunun bir önemi yok. Belki de annem… Rahmetli annem de muzdarip oldu hayatında. Şiddetle ve ölümle karşı karşıya olduğumu görüyorum. Bunu bilerek yaşıyorum. Küçücük kızların, gencecik kızların, kadınların bunu bilerek yaşadığı bir ülkede yaşıyorum. Sadece İstanbul sözleşmesinin uygulanmasını ve bütün kadınların, cinsiyetlerin, bedenlerinde, zihinlerinde ve ruhlarında artık özgür bırakılmalarını istiyorum."