Ayhan Bilgen liderliğinde kurulan Türkiye’nin Sesi Partisi’nin (SES) güvercin simgesini parti logosunda kullanması aynı simgeyi kullanan Demokratik Sol Parti'nin (DSP) tepkisine neden oldu. Konu yargıya taşındı.

Gazeteci Alican Uludağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Anayasa Mahkemesi’nin, DSP'nin itirazı üzerine Ayhan Bilgen'in kurduğu SES Partisi'nin ambleminin iptaline karar verdiğini duyurdu.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının resmi olarak ellerine ulaşmadığını, 21 Nisan tarihinde duyum olarak haberdar olduklarını ifade eden Bilgen, Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada yeni amblemi belirlemek üzere bu hafta sonu toplantı yapacaklarını söyledi.

BİLGEN: PAZARTESİ MUHTEMELEN KAMUOYUYLA PAYLAŞMIŞ OLURUZ

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, DSP’nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruların sonucunu beklemeden toplantı kararını aldıklarını belirten Ayhan Bilgen, “Bu hafta sonu toplantımızı yeni amblem kararımızı belirlemek üzere planlamıştık. Biz seçmende kafa karışıklığına neden olacak, yanıltmaya dönük bir beklentiyle böyle bir tercih yapmadık. Kargaşaya yer vermeyeceğimizi, bunun hukuki bir sürece ihtiyaç olmadan çözülebileceğini söylemiştik. Bu hafta sonu toplantımızı yapıp kararımızı kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Yeni bir amblem belirlemediklerini, öneriler olduğunu belirten Bilgen, “Öneriler var. Önerileri tartışarak netleştireceğiz. Pazartesi günü muhtemelen kamuoyuyla paylaşmış olacağız” dedi.

‘MAYIS SONUNDA 41 İLDE ÖRGÜTLENECEĞİMİZİ UMUYORUZ’

Önceliklerinin il ve ilçe örgütlerinin tamamlanması, seçime girme hakkını elde etmeyi amaçladıklarını belirten Ayhan Bilgen, partinin çalışmalarına dair ise şunları belirtti:

“Çalışmalarımız çok hızlı başladı. İzmir ve Kars il örgütlerimiz geçtiğimiz hafta kuruldu. Şu anda görüşme yaptığımız 20 civarında il var. Bir kısmına yetki verdik. Mayıs ayının sonuna kadar 41 il ve bu illerin üçte bir ilçesinde örgütlenmemizi tamamlayacağımızı umuyoruz"