Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana, 782 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku, babası Halit Doku ve ablası Aygül Doku Adalet Bakanlığı önüne giderek randevu talebinde bulunmak istedi. 

Ancak Gülistan Doku’nun ailesi polis tarafından engellenerek gözaltına alındı. Gözaltı işlemi ardından serbest bırakılan Doku ailesi yeniden Adalet Bakanlığı önüne geçmek istedi.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre, Meşrutiyet Ersen Otel’den bakanlık önüne geçmek isteyen Doku ailesi, polisler tarafından engellenerek otelden çıkmalarına izin verilmiyor.

Gözaltına alınan Gülistan Dokun’nun ablası Aygül Doku, yaşadıklarını anlattı. Abla Doku, “Biz meclisten çıktıktan sonra Adalet Bakanı ile görüşmek istedik. Bu taleple Dersim’de adalet nöbeti başlatmıştık. Biz bugün de Adalet Bakanı ile görüşmek istedik. Adalet Bakanı’nı zaten aramıştık. Adalet Bakanlığı önüne gittiğimizde polisler geldi ve randevuyu aldık, sizi görüştüreceğiz dediler. Ancak bir süre bekledikten sonra aniden bizi apar topar araca attılar, hasar aldık. Biz Adalet Bakanı ile görüşmek istediğimizi bize neden bunu yaptığını sorduğumuzda da, ‘Gruplar geliyor, sizi korumak için oradan almak zorunda kaldık’ dediler. Muayene olduktan sonra yeniden bizi otele getirdiler. Biz tekrar Adalet Bakanı ile görüşmek için geldik, bizim tek isteğimiz bu. Adalet Bakanı’na Zeynel Abrakov’u neden yargılamadığını sormak istiyoruz” dedi.

Adalet Bakanlığa 500 metre mesafede bekleyişi devam eden Doku ailesi,  Bakanlıktan randevu taleplerine yanıt verilmesini bekliyorlar.

gulıstan doku

MECLİS GENEL KURULU'NDA GÜNDEM OLDU

Doku ailesinin gözaltına alınması Meclis Genel Kurulu’nda gündem oldu. Genel Kurul’da söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, ailenin Meclis’ten tek bir talebi olduğunu söyleyen Beştaş, “Canlı veya maalesef ölü beden olsun bulmak istediklerini ifade etmişlerdi. Bunun üzerine birazdan bir araştırma komisyonu indireceğiz. Öncelikle çağrımız bütün gruplardan bu insani meselede genç bir kızın, üniversiteli bir kadının kaybolmasının ailesi için ne kadar büyük bir acı olduğunu ailesi ve sevenleri için ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

gülistan doku

Doku ailesinin Adalet Bakanlığı önünde darp edilerek gözaltına alınmasına tepki gösteren Beştaş, görüntülerin elinde olduğunu söyledi.

Beştaş, “Aile ile de görüşeceğiz birazdan, avukatlar ailenin yanında. Adalet ararken büyük bir adaletsizlikle karşı karşıyalar. Sincan Fatih Devlet Hastanesi’ne muayene için götürüldüler. Bu acıya yeni acılar eklenmesin. Gülistan Doku nerede? Sorusu dünyada da Türkiye’de de kulaklarımıza her gün çınlıyor. Öncelikli talebimiz bu araştırma komisyonunun bütün gruplar tarafından kabulüdür. Diğeri de bu gözaltını derhal sonlandırın. Bunun hiçbir izahı yoktur" diye konuştu.