Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart'ta başlattığı Adalet Nöbeti 363'üncü gününe girdi.

Hafta sonu adliyenin kapalı olmasından dolayı Şenyaşar ailesi, nöbeti Suruç ilçesinde bulunan evlerinde sürdürdü.

Aile kendilerine ait sanal medya hesaplarından, 9 Mart Çarşamba günü olan nöbetlerinin birinci yıldönümüne dair yayınladıkları video mesajla, insan hakları savunucularını davet etti.

Ailenin yayınladığı video mesajda, bir yıla yakındır sürdürdükleri nöbet eylemi ve iş yerlerine dönük saldırıya dair kesitler yer aldı.

emin eşenyaşar

Video mesajın sonunda şu mesaj yer aldı:

“Burada nöbetinize başlarken iki kişiydik, şuan davamız bir kamuoyu davasına dönüşmüş. 9 Mart Çarşamba günü gelin bizimle bir gün Adalet Nöbeti tutun. Bu nöbetimiz tarihe geçiyor, tarihe tanıklık etmek isteyen herkesi adliye binası önüne bekliyoruz.”

Aile yaptığı paylaşıma ayrıca şu mesajı not düştü: “Urfa Adliye kapısındaki annenin feryadı bütün dünya duydu. Adalet gelmeden insan hakkına önem verilmeden ekonomi düzelmez, güzel günler gelmez. Binlerce insanın ahı var.”

şenyaşar ailesi

Kaynak: Mezopotamya Ajansı