Şentop'tan Bahçeli'ye 'idam cezası' desteği

Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği ‘idam’ tartışmasıyla ilgili konuştu

Siyaset 04.09.2020 - 17:30 04.09.2020 - 17:30

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ ziyareti kapsamında geldiği Marmaraereğlisi ilçesinde Adliye binası açılışına katıldı.

Şentop açılış sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin idam cezasının geri getirilmesi” konusundaki görüşlerini sorması üzerine Şentop, konuyla ilgili görüşlerini farklı zaman ve vesilelerde Anayasa Komisyonu Başkanı olduğu dönemlerde de dile getirdiğini belirterek, “Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir tanesi eski tabirle teamülden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim” dedi.

İdam cezasıyla ilgili akademisyen olduğu dönemlerde çalışmalar da yaptığını söyleyen Şentop, “Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine ihtiyaç var, bir de Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ek protokoller var. Bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir. Bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu” diye konuştu. Şentop, cezaların caydırıcı olması gerektiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2 gün önce yaptığı açıklamada, “hukuk mevzuatımıza tekrar alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir” diyerek idam cezasının geri getirilmesi çağrısı yapmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@