Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde belediye tarafından gerçekleştirilen 3. Geleneksel Karacakılavuz Keşkek Şenliği'ne katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, festivalin açılışını yaptı.

Açılış konuşmasında, koronavirüs vaka sayılarında artış yaşandığına dikkat çeken TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Her ne kadar salgındaki hastalığın seyri biraz hafif gitse de yine de bulaşma sayısında artış var. Onun için toplu taşımalarda ve kapalı alanlarda maske kullanmak gibi hususlara dikkat etmekte fayda var" dedi.

Şentop, festival alanında keşkek karıştırarak katılımcılara ikram ettikten sonra Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile birlikte havanda buğday dövdü.

Festivalin açılış konuşmasında katılımcıların bayramını kutlayan Şentop, dünyanın da barış ve huzur ortamı içerisinde bayram kutlamasını istediğini dile getirdi.

Kurban Bayramı'nın, Müslümanlar için büyük bir bayram olduğunu söyleyen Şentop, "Muhakkak buradaki bulunanların yakınlarından hacda olanlar var, 2 yıl boyunca hac yapma imkanı bulamamıştık. Salgın sürecinin hafiflemesi ile beraber hac yapma imkanı da bu yıl oldu. İnşallah önümüzdeki yıl daha fazla sayıda vatandaşımızın gidebileceği hac imkanı da olacak" dedi.

Koronavirüs vaka sayılarında artış olduğunu vurgulayan Şentop, "Yavaş yavaş salgın şartları da iyileşiyor diyorduk fakat biliyorsunuz yine sayıca artış var. Her ne kadar salgındaki hastalığın seyri biraz hafif gitse de bulaşma sayısında yine de artış var. Onun için yine bazı hassasiyetlerimizi öne çıkarmak, mesafe ve hijyene dikkat etmek, mümkünse toplu ve kapalı alanlarda maske kullanmak gibi hususlara riayet etmekte fayda var. Çok zor iki yıl geçirdik, Allah bir daha o günleri göstermesin bizlere" ifadelerini kullandı.

Keşkeğin, Türk kültüründe büyük bir önem taşıdığını belirten Şentop, "2011 yılında UNESCO, dünya somut olmayan kültürel mirasına dahil etmişti keşkeği. Keşkeğin en iyi yapıldığı yerlerin başında da Karacakılavuz geliyor. Zor, vakit ve sabır isteyen bir yemek. Güzel yapmak da ayrıca hüner gerektiriyor. Ama Karacakılavuz'daki dostlarımızın bunu en iyi yapanlardan olduklarını, bu konuda hüner gösterdiklerini biliyoruz. Bunların tanıtımı için gayret göstermeliyiz. Günümüzde yavaş yavaş mahalli özelliklerin, sanatların, el yapımı ürünlerin veya somut olmayan kültürel değerlerin daha geniş anlamda öne çıkabilmesine imkan sağlayan gelişmeler var. Bilhassa teknolojinin gelişmesiyle beraber, iletişimle ilgili kaydedilen gelişmeler bunu kolaylaştırıyor. Özellikle Tekirdağ; birçok özel, tüm dünyaya sunabilecek yerel değerler, ürünler üretiyor. Bunların tanıtımı için daha fazla gayret göstermeliyiz. Keşkek Festivali de bunlardan birisi" diye konuştu.