TÜRK-İŞ’e bağlı Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) ile İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliyat Turizm ve Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınamaması nedeniyle, İzmir’de vapur ve feribot seferlerini yürüten denizciler grev kararı aldı. 

Grev kararı alan TDS üyeleri, bugün saat 06.00’dan itibaren iş bırakma eylemine başladı. Bostanlı Vapur İskelesi önünde toplanan yaklaşık 50 işçi, davul zurna eşliğinde greve başladı. 

Grup adına açıklama yapan TDS Genel Başkanı Dr. Hasan Pekdemir, “Denizciler Sendikasının 66 yıllık tarihinde ilk kez bir grev uygulamasına geçiyoruz bu şunu gösteriyor biz gerçekten diyalogdan yana barışçıl her şeyi masa başında konuşarak tartışarak çözüme ulaşmasını isteyen bir sendikayız yani politik olarak da yaklaşımımız böyle. 

Ama maalesef İzmir büyükşehir belediyesi ile yaptığımız toplu iş görüşmelerinde bir sonuç alamadık dün akşam geç saatlere kadar Türk iş bölge temsilcisi arkadaşları ile aziz başkanla yaptığımız görüşmelerden de maalesef bir sonuç alamadık. 

Dolayısıyla görüşmelerden bir sonuç alamayınca da bu sabah itibariyle de grevi uygulamak durumunda kaldık.” dedi.