CNN TÜRK’ten Serhat Dal’ın haberine göre, son iki hafta içinde Ankara'da perde arkası aralanamayan iki kritik görüşme gerçekleşti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, önce Başbakan Erdoğan ile sonra da Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştü. Orgeneral Özel, askerin iki ayrı soruşturmadan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İşte, o görüşmelerin ayrıntıları...

 

Tartışma, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın KCK soruşturmasında ifade çağrılmasıyla başladı. Önce MİT Kanunu değiştirildi.

 

Ardından da Başbakan'ın talimatıyla özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenleme 3. yargı paketine girdi. Ancak bu süreçte askerin de önemli rol oynadığı ortaya çıktı.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel iki önemli dosyayı önce Başbakan Erdoğan ile son olarak da Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yaptığı görüşmelerde gündeme getirdi. Uludere ve Kazan vadisi dosyaları.

 

Orgeneral Necdet Özel'in elinde savcılar tarafından hazırlanmış iki önemli müzekkere vardı. İlki Kazan Vadisi'nde askerin yaptığı operasyona ilişkindi.

 

“TSK'NIN ELİNDE KİMYASAL SİLAH VAR MI?”

İlk görev yeri Çukurca olan cumhuriyet savcısı, Genelkurmay Başkanlığı'nın elinde kimyasal silah olup olmadığını soruyordu. İkinci müzekkere yazısı ise Uludere olayına ilişkindi.

 

İki yıllık kıdemi bulunan bir başka genç savcı, ''hava bombardımanı talimatının kimden geldiğini'' soruyordu.

 

Bu yanıtın acele olarak verilmesi askere göre abartılı bir şekilde vurgulanmıştı. Yazının altında da usul olmadığı iddia edilen, müzekkerinin sabah 04.00'te hazırlandığı belirtiliyordu.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel bu iki müzekkere yazısını Başbakan Erdoğan'a ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e gösterdi.

 

Ve askerin soruşturulmasının da Başbakan'ın iznine bağlanması talebini iletti.

 

Askerden gelen bu şikayetin, özel yetkili mahkemelerin Başbakan'ın talimatıyla 3. yargı paketine girmesinde etkili olduğu belirtiliyor.