HDP'li Meral Danış Beştaş, Semra Güzel'in dokunulmazlığının görüşüldüğü karma komisyon toplantısında yaşananları anlatarak AKP’li üyelerinin gizli fotoğrafları yayınladıklarını söyledi

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlık dosyasının görüşüldüğü Karma Komisyonu üyesi HDP milletvekilleri toplantıda yaşananlarla ilgili olarak Meclis’te basın açıklaması yaptı.

Meral danış Beştaş komisyondaki AKP üyelerinin gizli olması gereken soruşturma dosyasındaki fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştığını belirterek bu isimlerin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Meral Danış Beştaş, komisyonda yaşananları şöyle anlattı:

‘KOMİSYON, MİLLETVEKİLLERİNE KAPATILDI’

“Konumuz Semra Güzel ile ilgili Bugün Karma Komisyon’da ilk toplantısı yapılan iki fezlekeye ilişkindir. Bugün çok ilginç sıra dışı bir komisyon toplantısı yaşadık. Sanki ilk defa Türkiye’de Karma Komisyon toplanıyor gibi. Yeni bir hukuksuzluk yaşandı.

Daha sözlerimiz alınmadan dışarıya çıkarılan basın mensupları ve danışman arkadaşlar içeri alınmadı. İkinci adımda da komisyon üyesi olmayan milletvekillerinin dışarı çıkarılması tartışması yaşandı. Bu süreçte yaşananlar oldukça vahimdi.

AKP hukuksuzluğun yaşatılmasında ne kadar mahir olduğunu, ne kadar ustalaştığını bir kez daha gösterdi. Sayın Bozdağ uzun uzun masumiyet karinesi anlattı bize. Tartışmaların dışarı yansımaması gerektiğini, bu yüzden basın mensuplarının çıkarıldığını ve diğer vekillerinin konuya vakıf olmalarına gerek olmadığını söyledi. Hiçbir komisyon milletvekillerine kapatılamaz. Çünkü bütün hükümler bunu içerir, TBMM üyeleri halk iradesini temsil eden vekillerden oluşur.

Tek şartı oy kullanamıyorlar. Önerge veremiyor. Onun haricinde tabi ki katılır ve görüşlerini söyler, bunu da kamuoyuna da açıklar. Bugüne kadar dokunulmazlıkların kaldırılması hep partimizin milletvekillerine, Kürtlere ve muhalefete yönelik olduğunu da gayet iyi biliyoruz. Bu konudaki pratiğin içinde olan insanlar olarak ilk kez böyle bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

LİNÇ KAMPANYASI

Aklımıza şu geldi, AKP medyasıyla 10 günü aşkın bir süredir milletvekilimiz ve partimiz hakkında bir linç kampanyası yürütüyor. Dosyadaki bütün yazışmalar sözde gizliymiş. Öyle diyorlar. Hepsini kendileri yayınladı. Kendi kanallarında servis edildi.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Böyle bir süreci işletmek akıl kârı değildir Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na yanıt: Böyle bir süreci işletmek akıl kârı değildir

Kendi milletvekilleri konuştu. Şimdi komisyon toplantısını basına kapattı, hadi milletvekillerine de kapatalım diyorlar. Neden çekiniyorlar acaba? Attıkları yalanlar, yaptıkları lincin ortaya çıkmasından çekiniyorlar bizce. Bunun başka bir izahı olamaz. Şimdi tabii orada da ileri sürdük burada da ifade ediyoruz, komisyon kısaca şunu söyleyeyim: Karma Komisyon’un anlamı şudur. Yargılamanın yolu açılsın mı açılmasın mı? Tırnak içinde bir soruşturma faaliyetidir. Dosyaya ve delillere bakılır ve objektif bir değerlendirme yapılması gerekir. Bugün gördük ki komisyon üyeleri zaten kararını vermiş.

GİZLİ DEDİKLERİNİ KENDİLERİ SERVİS ETMİŞLER

Ali Özkaya, Anayasa Komisyonu üyesi, başkanvekili. Bekir Bozdağ olmadığında başkanlık yapan bir zat. Kendisinin elimde sadece on tane tweeti var. Sayısız tweeti var. Bu soruşturmaya ilişkin Semra Güzel’e ilişkin sadece bir tanesini göstereceğim. Siz de tweet adresine bakabilirsiniz, silmezse tabii, şu fotoğraflar basında çıkan fotoğraflar değil. Basına servis edilen fotoğraflar değil. Bunlar soruşturma dosyasından çekilmiş. Amatörce daha önce yansımayan fotoğraflar. Ali Özkaya’nın elinde bu dosya. Ve Ali Özkaya ya da onunla birlikte kaç kişi bilmiyoruz, bugün gizli diye fereyan halinde söyledikleri dosyayı kendileri servis etmiş. Bu dosyada gizlilik de masumiyet karinesi de hukuk da Anayasa da Ali Özkaya başta olma üzere AKP’li vekiller eliyle bu propagandanın öncülüğü yapılmış.

'BEN VATAN MİLLET İÇİN SUÇ İŞLERİM' DEDİ

Biz Ali Özkaya’nın bu komisyonda görev yapamayacağını söylüyoruz. Tarafsız zaten değil, objektif olamaz ve kendisi suç işlemiştir. Bugün kendi ağzıyla suç işlediğini ve ikrar ettiğini ifade ettik. ‘Ben vatan ve millet için suç işlerim’ dedi. Suç işlediğini de itiraf etmiş oldu. Öncelikle Ali Özkaya’nın bu komisyondan çekilmesini ya da el çektirilmesini talep ediyoruz. Zeynep Gül Yılmaz, kendisi de komisyon üyesi. Tweetleri ortada. Kendisi de karar vermiş. Bu kara propagandaya karışmış.

METİN ÇELİK VE EMİNE ZEYBEK

Diğeri ise Metin Çelik. Anayasa Komisyonu üyesi. Bolca tweetleri var. Bu ilk elden bulduklarımız. Ahmet Özdemir, yine Anayasa Komisyonu üyesi, lince eşlik etmiş. Avukat Emine Zeybek o da Anayasa Komisyonu üyesi. İsmini saydığım ve tespit ettiğimiz bütün komisyon üyelerinin ya istifası ya da yönetimleri tarafından el çektirilmelerini bir an önce istiyoruz. Bunu takip edeceğiz. Bu komisyonu bu koşullarda asla adil ve objektif bir karar veremez.

SEÇİM ÇALIŞMASI

Diğeri de şöyle bir trajikomik kendilerinin servis ettiği bilgileri gizlilik olan bir dosyayı ele almışlar ve bunu 5 yıl bekletmişler. 2014’ten bugüne kadar 8 yıl geçmiş, zamanını kendileri karar vermişler ve bir kumpasın parçası olarak bir milletvekilimiz ve partimiz hakkında linç kampanyası yürütüyorlar. Bu bir kumpastır. HDP’ye yönelik kumpas ve saldırıların sadece bir halkasıdır. Her sözleri aslında bunu teyit etmektedir. Bu aynı zamanda bir seçim çalışmasıdır. Ben daha önce de söylemiştim. Seçim çalışması bu tweetler ve açıklamalardan da göreceğiniz üzere.  ‘Hadi muhalefet ses çıkarın, hadi şuna cevap verin’ gibi garip garip hezeyanlarla açıklamalar yapılıyor. AKP demokratik bir sitemle sandıktan çıkmayacağını bildiği için bu tür kumpas ve linç kampanyalarıyla partimizi hedef göstermeye ve muhalefete yüklenmeyi bir seçim stratejisi olarak önüne koymuştur. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı