Afyonkarahisar'ın, Sandıklı ilçesine bağlı Selçik Köyü'nde, Selçik Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sarı Dede Sultan'ı Anma ve Kültür Festivali'nin bu yıl on dördüncüsü gerçekleştirildi.

Sarı Dede Sultan Türbesi'nin ziyaret edilmesinin ardından başlayan etkinlikte; saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasından sonra Selçik Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Metin Özdemir tarafından açılış konuşması yapıldı. Özdemir konuşmasında; geleneksel hale getirdikleri festivali birlik, beraberlik ve dayanışmanın güçlendirilmesi için düzenlediklerine vurgu yaparak, katılımcılara Sarı Dede Sultan ve köyün tarihçesi hakkında kısa bilgiler verdi.

Açılış konuşmasının ardından Selçik Köyü Muhtarı Veli İncekara, Sandıklı Belediye Başkanı Dr. Mustafa Çöl, Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ve Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop festivalde birer konuşma yaptılar. Festivale katılım ve katkılarından dolayı konuşmacılara Dernek Başkanı Metin Özdemir tarafından plaket takdim edildi.

Konuşmaların ardından lokma gülbengi okunarak katılımcılara, adak ve kurban lokmalarından hazırlanan etli pilav ikramı yapıldı. Etkinlik şiirler, nefesler, deyişler ve semahlarla devam etti. Festivale bir çok sivil toplum örgütü, siyasi parti, sendika, vakıf, dernek ve oda temsilcileri katıldı.

Üryan Eroğlu'nun müzik dinletisiyle devam eden festivalde, Selçik Köyü Semah Ekibi ve Ankara Turnalar Sanat Kulübü Semah Topluluğu tarafından semahlar dönüldü. Türk Halk Müziği sanatçıları Mercan Erzincan ve Caner Gülsüm'ün müzik dinletileri büyük beğeni topladı.

Festival boyunca köyde yapılan spor ve gençlik etkinlikleri kapsamında yapılan yarışmalarda başarılı olan köy gençlerine ve çocuklarına festival anısına madalyaları takdim edildi.

Ayrıca 14. Sarı Dede Sultan'ı Anma ve Kültür Festivali kapsamında hafta içinde düzenlenen Sinema Günlerinde ise Senarist ve Yapımcı Ali Şahin'in katılımıyla Hakikat Şeyh Bedreddin sinema filminin gösterimi yapıldı.

Geleneksel hale getirdikleri festivalin sonunda emeği geçenlere ve festivale katılan herkese teşekkür eden Metin Özdemir, 15. Sarı Dede Sultan'ı Anma ve Kültür Festivali'ni önümüzdeki yıl 5 Ağustos 2023 Cumartesi günü düzenleyeceklerini bildirdi.