HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı'nı ziyaret etti. Demirtaş, burada vakıf yöneticileri ve Hacı Bektaş Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy'la görüştü.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Vakıf Başkanı Ercan Geçmez, Türkiye siyaseti ve Alevilerin sorunları üzerine bir görüşme yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin geleceğine ilişkin kaygılarını birbirleriyle paylaştıklarını belirten Geçmez, görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti. Geçmez, Türkiye'nin gün geçtikçe daha antidemokratik bir ülke olduğu, 2015 seçimlerinden sonra da mevcut durumun devam etmesi halinde ülkenin hukuk devletinden uzaklaşacağı konusunda HDP, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Postnişin Ulusoy'un hemfikir olduklarını ifade etti.

'PİRİMİZİ DİNLEMEYE GELDİK'


Görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Postnişin Veliyettin Ulusoy'un Hacı Bektaş inancına sahip, Alevilik-Kızılbaşlık inancına sahip ve ülkede ilerici, demokratik bir yönetim isteyen insanlar nezdinde önemli bir kişilik olduğunu söyledi. Hacı Bektaş'ın bu ülkenin geleceği için önemli işler yapmış bir dergah olduğunu dile getiren Demirtaş, “Pirimizden önümüzdeki siyasi gelişmelere ilişkin önerilerini dinlemek, hem de parti olarak ülkenin geleceğine dair çözüm önerilerimizi paylaşmak için buradayız” dedi.

'ATEŞKES PKK İLE DEVLET ARASINDA, AKP İLE HDP ARASINDA DEĞİL'

Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Öcalan'ın silah bırakma çağrısının PKK ve KCK'yi bağlayacağını, buna saygı ve memnuniyet duyacaklarını belirten Demirtaş, “Ancak PKK ve devlet arasında olabilecek ateşkes, geri çekilme veya silahsızlanma mevzusu, HDP ve AKP arasında siyasi bir ateşkes anlamına gelmez. AKP yaptığı her yanlışın hesabını vermek zorundadır. HDP de tüm bu yanlışların hesabını sormak üzere muhalefet yapıyor” dedi. İç Güvenlik Paketi'nin büyük bir hata olduğunu kaydeden Demirtaş, paketin halka sokakta kan kusturacak, inanılmaz derecede antidemokratik bir yasa olduğunu vurguladı. Demirtaş, “Silahsızlanma veya çözüm sürecinde bazı ilerlemeler oldu diye AKP'ye toleranslı davranacak değiliz. AKP'nin halkımız üzerinde kurmaya çalıştığı zulüm, tek adam, diktatoryal sisteme karşı HDP, gelişmeler nasıl olursa olsun karşı durmaya devam edecek” diye konuştu.

'İZLEME HEYETİYLE BİRLİKTE ADAYA GİDİLMESİNİ FAYDALI GÖRÜYORUZ'

İzleme heyetiyle ilgili de konuşan Demirtaş, "İzleme heyeti konusunda henüz bir gelişme yok. Bizim izleme heyetiyle birlikte, heyetin gitmesi konusundaki beklentimiz aylardı devam eden bir beklenti. Bu konuda da somut gelişme olacağına dair henüz hükümet tarafın bize iletilen bir şey yok. Umarım olur. İzleme heyetiyle birlikte adaya gidilmesini biz faydalı görüyoruz. Heyetteki bazı isimler görüşüldü ama geniş bir aydın, gazeteci, akademisyen listesi üzerinde bizler de bir tartışma yürüttük. Sonuçta İmralı Adası Adalet Bakanlığı'na bağlı bir cezaevi statüsünde olduğu için hükümetin, Adalet Bakanlığı'nın resmi izni gerekiyor, hem siyasi olarak hükümetin bu konuda irade göstermesi gerekiyor. Bize iletilmiş somut bir gelişme yok" dedi.

'GÖRÜNTÜLÜ MESAJIN BÜYÜK BİR KATKISI OLUR'

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Diyarbakır'daki Newroz kutlamasında görüntülü mesaj vereceğine dair taleplere değinen Demirtaş, "Olursa iyi olur tabi ki. Bunun yasalarımıza aykırı bir tarafı da yok. Bırak yasaları, barış konusunda ciddi bir adım atılacaksa bir görüntülü mesajın büyük bir katkısı olur. Siyaseten de olması gereken doğru bir yaklaşım olur ama hükümetin spekülatif bazı tartışmalar dışında aldığı bir karar yok. Dediğim gibi hükümet şuanda sadece dışarıdan köşe yazarları aracılığıyla zaman zaman da karnından konuşarak kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor. Somut olarak bir gelişme varmış gibi yapıyorlar ama bize iletilen hiçbir somut gelişme yok" ifadesini kullandı.