IŞİD tarafından geçen hafta SDG'ye düzenlenen saldırıda en az 200 hükümlü ve militan ile 30 güvenlik görevlisi yaşamını yitirmişti

Suriye'de Kürtlerin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) geçen hafta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından saldırıya uğrayan hapishanede kontrolü sağladıklarını açıkladı.

SDG sözcüsü Ferhat Şami sosyal medya hesabından ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde yer alan Sina Hapishanesi'nde kontrolün tamamen ele geçirildiğini ve IŞİD militanlarının hepsinin teslim olduğunu duyurdu.

Hapishanede tutulan üye ve yetililerin serbest bırakılması talebiyle IŞİD tarafından geçen hafta düzenlenen saldırıda en az 200 hükümlü ve militan ile 30 güvenlik görevlisi yaşamını yitirmişti.

Saldırı sırasında 850 genç ve çocuk ise iki ateş arasında kalmıştı. 2019'da Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle IŞİD'in püskürtüldüğü saldırılar sırasında tutuklanan çocuklar 5 binden fazla mahkumun barındığı hapishanenin yanındaki bir kampta tutuluyordu.

SDF sözcüsü bu çocukların akıbetiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

SDG ONBİNLERCE IŞİD YANLISINI ELİNDE TUTUYOR

Sina Hapishanesi bölgede SDG'nin kontrolündeki en büyük tesislerden biri. Hapishanede aralarında Kürt yönetimine karşı protesto düzenleyenlerin ve zorunlu askerliğe karşı olan Arap gençlerin de bulunduğu binlerce tutuklu barındırıyor.

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre SDG, IŞİD yanlısı olarak tanımladığı 12 bin kadar erkek ve erkek çocuğunu da bu hapishanede tutuyor. Bu kişilerin 2 ila 4 binini 50 farklı ülkeden bölgeye gelen yabancı savaşçılar oluşturuyor. Örgüt aşırı kalabalık hapishanedeki koşulları insanlık dışı olarak tanımlıyor. Kürt yetkililer ise bu iddiayı reddediyor.

Bölgedeki Kürt güçlerin bu militanların ailesi olan 60 bin kadar Suriyeli ve yabancı kadın ve kız çocuğunu da kontrolleri altındaki bölgelerde tuttuğu bildiriliyor.

IRAK BAŞBAKANI SURİYE SINIRINI DENETLEDİ

Öte yandan Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi hapishane saldırısının yanı sıra Irak'ın doğusundaki Diyala kentinde 11 Iraklı askerin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası IŞİD'in yeniden güç kazandığına dair korkuların arttığı bir dönemde Suriye sınırına giderek buradaki askerlere moral verdi.

Gözden kaçırmayın

Kılıçdaroğlu Van'da: Ekmek, su ve tuzla karşılandı Kılıçdaroğlu Van'da: Ekmek, su ve tuzla karşılandı

Sınırdaki askerlere hitap eden Kazımi "Çabalarınızı ve çalışmalarınızı yoğunlaştırmalısınız. Bu bölge hem bizim için hem de düşman için çok önemli, bu nedenle çabaların iki katına çıkmasını gerektiriyor" diye konuştu.

Savunma ve içişleri bakanlarının da eşlik ettiği ziyarette Kazımi IŞİD militanlarına seslenerek "Bizi test etmeyin, daha önce denediniz ve yenildiniz. Çok denersiniz ama hep yenilirsiniz" dedi.

Irak'ın Suriye ile 599 kilometrelik sınırı bulunuyor.

Kaynak: euronews