Ukrayna'nın Polonya sınırındaki batı kenti Lviv'de bulunan Ulusal Opera (Lviv Nation Opera) Rusya'nın ülkeye saldırılarının başladığı 24 Şubat'tan bu yana ilk kez perdelerini açtı. Ulusal Opera ve Bale tiyatrosunda sergilenen ilk oyun, iki perdeli bir romantik bale klasiği olan Giselle oldu. 

CNN, 29 Nisan akşamı yapılan gösteriden fotoğraflar ve notlar yayınladı. Habere göre, salonda gösterim öncesi yapılan anonsta cep telefonlarının kapatılması uyarısına ek olarak hava saldırısı alarmıyla ilgili bilgi verildi. Alarmın çalması halinde etkinliğin yarıda kesileceği belirtilerek bu durumda dansçılarla seyircilerin tiyatro binasının sığınağına inmesi istendi. Tiyatronun pencerelerinin olası bir hava saldırısına karşı koruma altına alındığı da aktarıldı.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Vasyl Vovkun, Lviv Ulusal Opera'nın sanat yönetmeni.
CNN'e yaptığı açıklamada "Savaş hepimizi etkiliyor. Işığın karanlığı, yaşamın ölümü yenmesi gerektiğini anlıyoruz, tiyatronun görevi de budur" dedi. Opera ve bale tiyatrosunda yeniden gösteri düzenlemenin moral ve teselli sağladığını da belirten Vovkun, sahnede ilk icra edilen oyunun Giselle olmasıyla ilgili de konuştu.

Gisele, sevdiği kişi tarafından ihanete uğradıktan sonra genç yaşta hayatını kaybeden bir kadının hikayesini anlatıyor. Sanat yönetmeni Vovkun, şöyle devam etti: "Giselle'de de sevincin ve hüznün her tonu var, ölüm de var, aşkın zaferi de var. Hayatta da sevginin kazanacağını hala umuyoruz. İnsanlara iyi haber vermek istiyoruz çünkü savaşta iyi haber yoktur. Savaşta bir sanat eserini seyretmek ruhsal olarak diriltebilir."

Oyunda başrolü bulunan 21 yaşındaki bale sanatçısı Daryna Kirik ise "Dans dikkati olup bitenlerden uzaklaştırmaya yardımcı oluyor" dedi. Giselle'i oynamakla ilgili ise "Biriken olumsuz duyguları karakterin sahnelerinde dışarı akıtabildiğini" belirtiyor.

68 yaşındaki Maria Malanchyn, Ulusal Opera'da 50 yıldır makyöz olarak çalışıyor. CNN'e yaptığı açıklamada, sanata bu dönem her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirterek "Yerinden edilmiş insanlara hayatın devam edebileceğini gösteriyoruz" dedi.

Oyunu seyreden 50 yaşındaki gazeteci Victoria Palamarchuk ise "Tiyatrolar, operalar, bale tiyatroları gibi yerler varken, insanlar buralarda keyif alırken hayat yenilmez; füzeler, kimyasal veya nükleer silahlarla yok edilemez" diye konuştu.