Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Basın Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Türkiye’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Recep Tayyip Erdoğan’ı kutladığı belirtildi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre mesajında Erdoğan’a sağlık, Türk Halkı’na ise refah ve gelişim dileyen Sarkisyan, cumhurbaşkanı olarak görev yapacak olan Erdoğan’ın herhangi bir önkoşul ortaya sürmeden iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilerin tesis edilmesi sürecine önemli katkı yapacağından umutlu olduğunu ifade etti.

Bilindiği üzere Türkiye ile Ermenistan arasında herhangi bir diplomatik ilişki bulunmuyor. İki ülke arasındaki sınır da Karabağ meselesinin çözüme kavuşturulamaması sebebiyle Ankara’nın inisiyatifi ile 1993’den bu yana kapalı durumda.

Öte yandan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 2013 yılının Ocak ayında yaptığı açıklamada, tüm yaptırımlara rağmen Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ meselesinde Ermenistan’a geri adım attıramayacağını belirtmişti.