Sarıyıldız, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği 33. İnsan Hakları Oturumları'nda konuştu

Gözden kaçırmayın

CHP'nin yarınki "Milletin Sesi" mitinginin detayları belli oldu CHP'nin yarınki "Milletin Sesi" mitinginin detayları belli oldu
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği 33. Eylül Ayı İnsan Hakları Oturumları, ülkelerde yaşanan insan hakları ihlallerini tartışmalarıyla devam ediyor.

Oturumların 5. gününe Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Faysal Sarıyıldız da katılarak bir konuşma yaptı.

ANF'den Serkan Demirel'in haberine göre; BM üyesi ülkelerin temsilcileri ve dünyanın birçok yerinden oturumlara katılan onlarca uluslararası insan hakları kuruluşların temsilcilerinin hazır bulunduğu salonda söz alan Sarıyıldız, Cizre Katliamı'nı dünyanın gündemine taşıdı.

Sarıyıldız'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Milletvekili olduğum Cizre’de 79 gün süren sokağa çıkma yasağında, devlet güçleri en az 24’ü çocuk 257 insanı öldürdü. Mahalleler top atışlarına tutulduğu için aralarında üniversite öğrencisi, sanatçı, siyasetçi ve gazeteci olan 143 insan, üç ayrı bodrum adrese sığındı, yardım çağrısında bulundu. Bodruma sığınanların isimlerini ve adreslerini hükümet ve devlet kurumlarıyla paylaşmamıza rağmen, Türk hükümeti, dünyanın gözü önünde bu insanları ateşe verdi.

‘BM CİZRE’DE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI’

“20 Ocak’ta ambulansların almadığı yaralıları hastaneye kaldırmak için benim içinde olduğum kalabalık grubun üzerine asker ateş açmış, 2 kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, olayın vahim olduğunu ve acilen incelenmesi gerektiğini ifade etmişti. Hemen akabinde ortaya çıkan vahşet bodrumlarından sivillerin sağ kurtarılması için tüm dünyaya sesimizi duyurmaya çalıştık ama maalesef insanlık bu katliama seyirci kaldı. Türk devletine diplomatik baskı yapılmış olsaydı şu an o yakılan ve katledilen insanlar aramızda olabilirdi.

‘CİZRE’DE YAKILANLAR ADINA BURDAYIM’

“Cizre’de yaşananlar basit çatışmalardan kaynaklanan ölümler değildir. Yaşananlar tam bir insanlık suçudur. Bir halkı toptan yakmanın veya yok etmenin açık bir niyeti ve işaretidir. Cizre ablukasında bir vekil olarak halkımın yanındaydım. Vahşet bodrumlarında benzin dökülerek yakılan ve cesetleri parçalanan insanların çoğunu tanıyorum. Onlar ve halkım adına buradayım. Ölenlerin yanık et kokusunu üzerimde taşıyorum. Hala parçalandıkları için teşhis edilmeyen cesetler var. Oradaydım ve Türkiye tarihinin en kötü vahşetin tanıklığını yaptım.

‘CİZRE’DE YAKILAN İNSANLIKTI BUNU SİZE HATIRLITMAK İSTİYORUM’

“Birleşmiş Milletler’in Cizre olaylarını inceleme talebine Türk makamları hala yanıt vermiş değil. Gerçeklerin üzeri kapatılmak isteniyor. Cizre’de yakılan insanlıktı; bunu hatırlatmak isterim sizlere.

“Gerçeğin er ya da geç, ortaya çıkma gibi bir huyu vardır ancak sizler bu gerçeğin ortaya çıkmasında aktif bir rol oynamalısınız. Bu hepimizin birincil görevi olmalıdır. Yoksa vicdanı sürekli kanayan insanlık, huzur yüzü göremeyecektir.”