Sarıgül, milletvekili sayısının 500'e indirilmesi ve 100 üyeden oluşan "Türkiye milletvekilliği sistemi' kurulması önerisinde bulundu

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, AKP ve MHP'nin hazırladığı yeni seçim yasası teklifinde önerilen yüzde 7'lik seçim barajına karşı çıktı.

Sarıgül, "Demokratik dünyada nasıl seçim barajı yüzde 3 ise barajın yüzde 3 olması lazım. Bir oyun bile önemi son derece fazladır" ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan: Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yok Erdoğan: Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yok

Sarıgül, parti meclisi öncesi düzenlediği basın toplantısına, 22 Mart'ın Dünya Su Günü olduğunu hatırlatarak başladı. Türkiye'de kaynaklar iyi kullanılmadığı için 'su stresi' yaşandığını, önlem alınmaması halinde 10 yıl içinde 'su fakiri' olunacağını belirten Sarıgül, "İklim değişikliklerinin su ve gıda üzerindeki etkilerini tartışmamız lazım. Maalesef günlük kısır çekişmelerden asıl sorunlarımıza bakamıyoruz" dedi.

'ADAYLARI KAYITLI ÜYELER SEÇMELİ'

Milletvekili adaylarını partilere kayıtlı üyelerin seçmesi gerektiğini vurgulayan Sarıgül, tercihli oy sistemine geçilmesini istedi.

Milletvekili sayısının 500'e indirilmesi ve 100 üyeden oluşan 'Türkiye milletvekilliği sistemi' kurulması önerisinde bulunan Sarıgül, belediye başkanlığı seçimlerinin iki turlu yapılması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün "Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel gıda krizi kapıda" uyarısı yaptığını aktaran Sarıgül, "Gıdada milliyetçilik başlamıştı şimdi daha da arttı. Ülkemizi kendine yeter hale getirmemiz lazım" dedi.