Depremin peşinden çadır ve besin sattığı ortaya çıkan Kızılay’a tepkiler devam ederken Kızılay Başkanı Kerem Kınık, koltuğunu koruyor.

BirGün Gazetesi'nden İsmail Arı'nın haberine göre, uzun süredir gündemden düşmeyen Kızılay Başkanı Kerem Kınık Saray’da da rahatsızlığa neden oldu.

Saray’ın Kerem Kınık’ın depremden sonrasında çadır satması, yapmış olduğu açıklamalar ve bu açıklamalarındaki üslubundan rahatsız olduğu öne sürülüyor.

KINIK'IN İSTİFASININ SEÇİM SÜRECİNE NASIL YANSIYACAĞI HESAP EDİLİYOR

İddialara nazaran, Kınık’ın istifasının istenmesine kati gözüyle bakılıyor sadece seçim sürecinde bunun yansımasının iyi mi olacağının hesabı yapılıyor. İktidar kanadında bir grup Kınık’ın istifasının istenmesinin oy kaybettireceğini düşünürken ağırlıklı bir grup ise oy kaybettirmeyeceği aklından geçiriyor.

Kulislerde konuşulan bir başka mevzu ise Kızılay’ın muhteşem kurultay sürecine dair. Çünkü Kınık’ın çekilme etmesi halinde Kızılay’da muhteşem genel kurul süreci başlamış olacak. Bu süreç ise kurultay takvimi gereğince cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonrasına duracak. Bu da Saray’da kafaları karıştıran bir öteki durum. Çünkü şimdiki Kızılay yöneticilerinin neredeyse tamamı AKP’li.

Kılıçdaroğlu: Güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz Kılıçdaroğlu: Güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonrasında Kızılay’da yapılacak genel kurul bu tabloyu tersine çevirebilir. Ayrıca Kınık’ın çekilme etmesi halinde kongreye kadar Kızılay’a şu an Kızılay Birinci Genel Başkan Yardımcısı olan ve Menzil Cemaati’ne mensup olduğu malum Fatma Meriç Yılmaz başkanlık meydana getirecek.

KIZILAY'A DUYULAN GÜVEN AZALDI

Ipsos Araştırma Şirketi’nin çalışmasında nazaran Kızılay'ın ticari faaliyetlerde bulunmasının cemiyet tarafınca iyi mi karşılandığına da yer verildi. Toplumun yüzde 72’si Kızılay’ın ticari bir aktivitede bulunmasının yanlış bulunduğunu aklından geçiriyor. Araştırmaya nazaran Türkiye'de yaşayan her 10 kişiden 8'i Kızılay'ın çadır satışı yaptığından haberdar. Bu kişilerin yüzde 67’si de olayın detaylarına kısmen de olsa başat bulunduğunu belirtiyor.

Araştırma sonuçlarında dikkat çeken bir detay da Kızılay'a olan güvenin azalması. Her 10 kişiden 6'sı bir şekilde Kızılay'a bağışta bulunsa da bundan sonrasında bağışta bulunurum diyenlerin sayısı da yarı yarıya azalmış durumda.

HaberTürk yazarı Bülent Aydemir de 1919’da İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan ve 188 Kızılhaç ve Kızılay Derneği’nin koordinasyonunu sağlamakla görevli olan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun, zelzele günlerinde çadır satışı ile gündeme gelen ve tepkilerin odağı olan Kızılay’ın şirketleşmesi sebebiyle statüsünü değiştirmeye hazırlandığı açıklandı.