Urfa Valisi Salih Ayhan, Şenyaşar ailesine, Adalet Nöbeti'ni sıcaklardan dolayı bir süredir sürdürdüğü adliye binasının bahçesini yasakladı.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 yılında AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu öldürülen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 518’inci gününe girdi.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden Urfa Adliyesi önüne geldi.

Nöbeti, Urfa Adliyesi girişinde yer alan merdivenlerde başlatmak isteyen anne ve oğluna polisler engel oldu.

VALİLİK TALİMATI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Urfa Valiliği’nin talimatı ile “Kamu binalarının önünde eylem yapmak yasak” diyerek aileyi adliye binası bahçesine almayan polisler, nöbet için Urfa Adliyesi binası önünde yer alan beton bariyerlerin olduğu “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanı işaret etti.

Emine Şenyaşar, engellemeye tepki göstererek “Bizi engelleyeceğinize gidin katilleri bulun, ellerini kollarını sallayarak Suruç’ta geziyorlar” dedi.

Aile engellemeye karşı “Biz adalet istiyoruz, güneşin altında kalsak da adalet istemeye devam edeceğiz” diyerek, 40 derece sıcakta güneşin altında nöbeti “Şenyaşar ailesi adalet köşesi”nde başlattı.

Katliamda yaşamını yitiren Şenyaşar ailesi fertlerinin fotoğraflarının yer aldığı “Herkes için adalet” yazılı pankart ve “Adalet sağlamayan savcılar tatilde adalet nöbetimiz 518’inci gününde” yazılı döviz ile katliam günü yaralıları taşırken saldırıya uğrayan ambulansın fotoğraflarını bariyerlere asan anne ve oğlu, adliyeye yolu düşen yurttaş ve avukatlara maruz kaldıkları katliam ve verdikleri adalet mücadelesine dair aktarımda bulunuyor.

'ORTADA HUKUKSUZLUK, ADALETSİZLİK, ZULÜM VAR'

Yasaklamaya tepki gösteren Ferit Şenyaşar, “Adalet Nöbeti 518’inci gününde devam ediyor. Ortada bir hukuksuzluk, adaletsizlik ve zulüm var. Bunu devletin en başındaki Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı, Urfa halkı ve bütün Türkiye biliyor. Burada büyük bir mağduriyet var. Üstünlerin hukuku uygulanıyor. Annenin iki evladı ve eşi devlet hastanesinde katledildi. Olay üzerinden 4 yıl geçti ama katliamı yapan hala milletvekilidir. Katliamı yapan 50 kişiden fazla, toplum içinde dolaşıyorlar. Bir kardeşimiz 4 yıldır hukuksuz bir şekilde üstünlerin hukuku ile tek kişilik bir hücrede tutuluyor. Bu durumda bir anne nasıl evine gidip oturabilir?" diye sordu.

‘VALİ GELİP ANNEYİ DİNLESİN’

Urfa’da etkisini artıran sıcaklara değinen Şenyaşar, “Sıcak nedeniyle biz Adalet Nöbeti’mizi adliye bahçesinde tutuyorduk. Ancak sözde halkın içinde olduğunu belirten ve paylaşımlar yapan, ‘halkın sorunlarını dinliyorum’ diyen Urfa Valisi’nin talimatıyla adliye binasına girmemiz yasaklandı. Halkın sorunlarını dinleyen valinin bulunduğu yer bizim nöbet tutuğumuz alana 200 metre uzaklıkta. Her gün buradan annenin ağıtları yükseliyor. Vali bunu her gün duyuyor. Eğer samimi ise, ‘halktan yanayım’ diyorsa gelsin bu anneyi de dinlesin” ifadelerini kullandı.

‘GÖZALTINA ALMAYA HAZIR 100 POLİS VAR’

Urfa Valisi Salih Ayhan ile görüşmek için talepte bulunduklarını, ancak bir cevap alamadıklarını dile getiren Şenyaşar, devamında şunları söyledi:

“Hala bu talebimiz kabul edilmedi, talebimizi karşılamak yerine bariyerleri sınır olarak koydular. Bariyerleri geçersek bizi gözaltına almaya hazır 100 polis var. Biz bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Devlet bir gün bu anneden özür dileyecek. Bu zulüm daha fazla devam etmesin. Sadece yazılı olan hukuk kurallarının uygulanmasını istiyoruz. Başkada bir talebimiz yok”

Aile sosyal medya hesaplarından engelleme esnasında Emine Şenyaşar’ın ağıt yakarken çekilen bir videosunu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Urfa Valisi Salih Ayhan’ın hesaplarını etiketleyerek “Urfa Valisi Salih Ayhan halkın içinde Urfa'da gezmediği yer bırakmadı. Sözde halkın sorunlarını dinliyor. Yanı başında annenin ağıtlarını her gün duyan vali, adalet arayan anne için bariyer kurmuş. ‘Adliyeye girmesin’ talimatı vermiş” mesajı ile paylaştı.