HDP'nin 'asgari ücretle ilgili genel görüşme' önergesi reddedildi HDP'nin 'asgari ücretle ilgili genel görüşme' önergesi reddedildi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Altılı Masa'daki dört partiyle diyalogları olduğunu ve heyetlerin görüştüğünü söyledi.

Artı TV'de Ankara Gündemi programına katılan Sancar, HDP'nin Altılı Masa ile diyalog halinde olup olmadığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: "Bu masada yer alan dört partiyle heyetlerimiz bazen buluşuyor. Zaten heyetlerimiz var, siyasi partiler ve STK'lerden sorumlu eş genel başkan yardımcıları ve eş sözcülerimiz var. Arada görüştükleri de oluyor ama bu temaslar bizim geleceğe dönük politikalar için öngördüğümüz yöntemi karşılamıyor. Bu olağan bir temas yöntemidir."

Sancar'ın konuşmasından önemli satırbaşları şöyle:

NE BEKLEDİĞİMİZİ AÇIKLADIK

Bizim belirlediğimiz bir stratejimiz var; 27 Eylül 2021'de bir deklarasyonla bunu açıkladık. Cumhurbaşkanlığı seçimi için bir yöntem de önerdik. Ortak aday için neler bekliyoruz, istiyoruz diye. Neler istiyoruz söyledik; açık müzakere, doğrudan diyalog ve belli başlıklarda mutabakat arayışı. Bu başlıkları da deklarasyonda sıraladık.

KENDİ ADAYIMIZ İTTİFAKLARIMIZ

"Bu konuda bir anlaşma, mutabakat oluşursa ortak aday da olur ama bu deklarasyonu açıkladıktan sonra sanki biz Altılı Masa'ya çağrı yapmışız da oturmuş bekliyormuşuz gibi bir algı yaratıldı. Öyle değil; bizim seçimle ilgili, seçimlerle ilgili senaryoları tek tek ayrı ayrı defalarca çalıştığımızı da belirttik. Yani şunu söylüyoruz; 6'lı masa bu yönteme yanaşmazsa 'Ne yapacaksınız?' sorusuna defalarca şu yanıtı verdik; En önemli seçenek kendi adayımızla cumhurbaşkanlığı seçimine katılmaktır. Kendi adayımız, şu anda oluşturduğumuz ittifaklar. Bu genişleyecektir, genişlemesini hedefliyoruz. Genişlemiş haliyle ittifak ortaklarımızla tartışacağız ve birlikte karar vereceğiz.

İKNA EDECEK GÜÇ AMACINDAYIZ

"Bu ittifakta doğrudan ve şeklen yer almayan bütün demokrasi güçleriyle istişarelerde bulunacağız. 'Kararımızı bu süreçlerden geçirerek vereceğiz' diyoruz. Burada da asıl meselemiz şu; Türkiye'de gerçekten ağırlığı olan ve geleceği inşa etmeye toplumun önemli kesimlerini ikna edecek bir güç oluşturmak."