Sancaktepe İyi Maya KYK Kız öğrenci Yurdu’nda öğrenciler yemeklerden zehirlendi. Öğrenciler, perşembe günü yurda bir sürü ambulansın geldiğini, 100’den fazla öğrencinin zehirlendiğini ve hastaneye kaldırıldıklarını söyledi.

Zehirlenme olayının yaşandığı gecenin ardından bahçede toplanıp yurt müdürüne taleplerini iletmek isteyen gençleri GSB İl müdürü Cemil Boz karşıladı.

Tüm öğrencilerin taleplerini dinlemek yerine müdür odasında birkaç öğrenciyle konuşan Boz’un bir gence sert sözlerle hitap ettiği ve yurt sınırları içerisinde eylem yapmanın suç olduğunu söyleyerek disiplin cezasıyla tehdit ettiği iddia edildi.

Evrensel’e durumu anlatan bir öğrenci, “Yemeklerin kalitesi geçen yıla oranla çok kötü. Üstelik porsiyonlar da düşürüldü. İçinden salyangoz çıkan yemek bile oldu fakat hala daha yemek firması değiştirilmedi. En sonunda perşembe günü arkadaşlarımız zehirlendi” diye konuştu.

“FİKS MENÜYE GEÇİLDİĞİNDEN BERİ YEMEKLERİN KALİTESİ ÇOK KÖTÜ”

O gün yurtta yemek yemediğini söyleyen öğrenci, “O gün yemek yiyen arkadaşlarımızın çoğu zehirlenmiş. Biz sık sık şikayetlerimizi müdüre söyledik.  Haklı olduğumuzu, yemek firmasının sahibiyle konuşacaklarını söylemekten ileriye gitmediler. Sonunda arkadaşlarımız zehirlendi” dedi. Yurt yemeklerinin uzun zamandır çok kötü olduğuna da değinen genç, “Fiks menüye geçildiğinden beri zaten kalite çok kötü. Yemeklerin porsiyonları da düşürüldü. Örneğin önceden sabahları 2 salam koyulurdu şimdi 1 tane koyuluyor. Peynirin miktarı azaldı. Akşam yemeği için de durum aynı. Bunların yanı sıra yemeklerden böcek, kurt bile çıkıyor. Salyangoz çıkan yemek bile oldu” diye anlattı. Yurtta başka sıkıntıların da olduğunu anlatan öğrenci, “Kaloriferleri bir haftadır yakmaya başladılar, o da çok az yanıyor zaten. Bir arkadaşımız üşüdüğü için battaniye sermişti, kaldırtmışlar battaniyeyi de. Sebebi herkesin aynı nevresimi kullanması gerektiğiymiş. Çözüm üretmeden böyle önlemler alıyorlar” dedi.

YETKİLİLER ÖĞRENCİLER ZEHİRLENİNCE DEĞİL, BİRLEŞİNCE GELDİ

Yemek firmasını sık sık müdüre şikayet ettiklerini ve müdürün de “CİMER’e şikayet edin. Ben sık sık söyledim ama beni dinlemiyor” dediğini anlatan öğrenci, “Daha önce müdüre yemeklerle ilgili şikayete giden arkadaşlarımıza müdür, yemek firması sahibinin, şikayetleri duyunca üzerine yürüdüğünü söylemiş. Aynı kişinin firması hâlâ yurdumuzda yemek veriyor” şeklinde anlattı.

Zehirlenme olayından bir gün sonra yurt müdürüyle konuşmak için 100 den fazla öğrencinin yurt bahçesinde toplandığını anlatan öğrenci, “Arkadaşlarımızın zehirlenmesi artık bardağı taşıran son damla oldu. Biz de çözüm bulunmasını talep etmek amacıyla yurt bahçesinde toplandık. Müdür dağılmamızı söyledi ama baktı ki dağıtamıyor İstanbul GSB İl Müdürü geldi. Biz sorunlarımızı dinleyecek diye düşünürken sadece birkaç arkadaşımızı müdür odasında topladı ve aşağıda kendisini bekleyen 100 öğrenciyi görmezden geldi. Ben de birileriyle konuşabilme umuduyla yukarı çıktım. İl müdürü bize toplanıp eylem yapmamızın suç olduğunu, dağılmazsak hepimize disiplin cezası vereceğini sert bir dille söyledi. Ardından sanırım İl Müdürü’nün yardımcılarından biriyle konuştum. Arkadaşlarımızın zehirlendiğini fakat hâlâ aynı firmanın burada yemek dağıttığını söylediğimde bana ‘Ne yapalım olan oldu, zamanı geri alamayız. Bakın İBB buraya otobüs seferini bile artırmıyor’ gibi şeyler söyledi” şeklinde konuştu.

Tek suçlunun yemek firması olmadığını söyleyen öğrenci, “Bu yurtta yemekleri denetlemek için gıda mühendisi var, müdür var. Demek ki bu yemekler iyi denetlenmiyor. Ayrıca bizler toplanınca gelen İl GSB Müdürü aylardır çektiğimiz yemek sıkıntısı için neden gelmedi? Arkadaşlarımızı zehirleyen sadece yemek firması değil, aynı zamanda bunlara göz yumanlar” diye anlattı.