Sunal ailesinin Gülşah Film'e açtığı telif hakkı davası reddedildi

Yargıtay, Hülya Koçyiğit ve Selim Soydan'ın sahibi olduğu Gülşah Film'i haklı buldu

Sunal ailesinin Gülşah Film'e açtığı telif hakkı davası reddedildi

Kemal Sunal'ın ailesi, Gülşah Film'e, usta oyuncunun 36 filminden telif alamadıkları için dava açtı. Hülya Koçyiğit ve Selim Soydan'ın sahibi olduğu Gülşah Film dosyayı Yargıtay'a taşıdı. Mahkeme, Sunal ailesine 850 bin TL telif ödenmesine karar verdi. Karara itiraz eden Gülşah Film, dosyayı Yargıtay'a taşıdı. Mahkemeden davanın reddi kararı çıktı.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Kemal Sunal'ın oğlu Ali Sunal, kızı Ezo Sunal ve eşi Gül Sunal ile Hülya Koçyiğit- Selim Soydan çiftine ait olan Gülşah Film arasında beş yıldır devam eden telif davası, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı.

Aile, Kemal Sunal'a ait 36 filmin, sinema gösterimleri dışında Gülşah Film tarafından yıllarca çeşitli televizyon kanallarına satıldığını, bu filmlerin sayısız kez yayınlandığını, davalı şirketin ciddi maddi gelir elde ettiği halde kendilerine herhangi bir telif ödenmediğini iddia etmişti.

HAKLAR DEVREDİLDİ

Davalı Gülşah Film ise davaya konu filmlerin en eskisinin 1975, en yenisinin ise 1990 yılı yapımı olduğunu, 1995'ten önce yapılan filmlerle ilgili kanunda herhangi bir düzenleme olmadığını belirterek davanın reddini istedi.

Mahkeme, önce Sunal Ailesi'nin yaklaşık 850 bin lira telif hakkı kazandığına karar verdi. Ancak Gülşah Film, mahkemenin kararına itiraz edince dosya Yargıtay'a taşındı. Yargıtay, davayı Gülşah Film lehine bozdu; dava yeniden görülmeye başlandı. Mahkemenin iki ay önce çıkan gerekçeli kararında; Gülşah Film haklı bulundu. Mahkeme, hakların yapımcıya devredildiğini söyleyerek davanın reddine karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER