“Geçmişin Sesi Amida Konserleri” başlıyor

Konserler dijital platformlarda izleyiciyle buluşacak

“Geçmişin Sesi Amida Konserleri” başlıyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın (DTSO) “Geçmişin Sesi Amida Konserleri” dizisinin ilki bu akşam dijital platformlarda izleyiciyle buluşuyor. 

Düzenlenecek olan konserlerin ilki, bugün saat 20.00’de Silvan ilçesi Albat Dağı eteklerinde bulunan Hasuni Mağaraları’nda yapılacak. Hasuni Mağaraları’nda düzenlenecek müzik dinletisinde, santur, keman ve def ile dengbêjlik geleneğinden günümüze ulaşan klamlar seslendirilecek.
 
Hasuni Mağaralarından sonra Zerzavan’da piyona dinletisi, Ergani’de doğal ritim orkestrası, Keçi Burcu’nda Tembûr dinletisi yapılacak. Dijital platformlarda canlı yayınlanacak olan konserler, bugünden itibaren periyodik olarak sürecek. DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, müzik eşliğinde tarihsel mekanları sosyal medya hesapları üzerinden izleyiciyle buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.
 
KENTİN MÜZİK POTANSİYELİ
 
Avşar, Diyarbakır’ın farklı halkların yaşadığı çok dilli, çok dinli ve çok kültürlü bir yapıya sahip olduğuna dikkati çekerek, bu kültürel çeşitliliğin korunması, sürdürülmesi ve geleceğe aktarılması için çalışmaların hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi. 
 
Dengbêjliğin 100 yıldır bu bölgede yaşanmış acıları dile getirdiğini kaydeden Avşar, DTSO dışında bu projede dengbêjlerin var olduğunu söyledi. Tarihsel dengbejliği ön plana çıkarmak ve erbane kültürünün yayılmasını istediklerini sözlerine ekleyen Avşar, bu konser dizisinin ilgi olması halinde devam edeceğini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER