ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco şehrinde hazırlanan yasa tasarısına San Francisco Polis Departmanı'nın (SFPD) eyalet robotlarının gerektiğinde "ölümcül güç kullanabilmesi" maddesi eklemesi tartışmalara neden oldu.

ABD hükümeti, belli kurallarda kullanılması ve sayılarının bildirilmesi şartıyla polis departmanlarına robotlar da dahil olmak üzere ordu ekipmanları sağlıyordu. Robotların ölümcül güç olarak kullanılması düşüncesi, San Francisco Müfettişleri Kurulu Dekanı Aaron Peskin’in tasarıya "robotlar kimseye karşı bir güç olarak kullanılmayacaktır" maddesine eklemesine kadar tartışma konusu olmamıştı.

Bu madde eklendikten sonra, SFPD gelen tasarı önerisinde bu madde üzerine kırmızı çizgi çekip, robotlara şüphelileri öldürme yetkisi verilmesine dair bir madde ekledi. Maddeye karşı çıkan Peskin, sonrasında "Ölümcül güç kullanılmasının tek yol olduğu senaryolar olabilir" diyerek maddeyi destekledi. Ölümcül güç yetkisinin dışında tasarı ayrıca robotların ‘’eğitim ve simülasyonlar, suçluların tutuklanması, kritik durumlar, acil durumlar, bir arama emrinin yerine getirilmesinde ve şüpheli cihaz aramalarında’’ kullanılmasını varsayıyor. 

DİSTOPİK GELECEK 

Bu karara tepki gösterenlerden San Francisco Bay Area İnsan Hakları İçin Avukatlar Komitesi’nden avukat Tifanei Moyer "Polislerin yurttaşları mahkemesiz, jurisiz ve hakimsiz idam etmek için robotları kullanıp kullanamayacağını tartıştığımız distopik bir gelecekte yaşıyoruz" dedi. 

Dallas Polis Departmanı da, 2016’da bir zanlıyı öldürmek için bir robot kullanmış; California’da da Oakland Polis Departmanı robotların aynı şekilde kullanıp kullanılmamasına dair bir tasarı öne sürüp daha sonra aleyhine karar vermişti.