Newroz kutlamalarına katılmak için İsveç’e gelen PYD Eş Başkanı Salih Müslüm ile Suriye’deki son gelişmelerideğerlendirdi. 

ABD istediği için değil, halkın çıkarları için Rakka’yı IŞİD’den almak istediklerini vurgulayan Müslim, “Daha sonra orada nasıl bir yönetim olacağına Rakka halkı karar verecek. Biz oradan çekileceğiz” dedi.

‘IŞİD, RAKKA’DA TUTUNAMAZ’

Murat Kuseyri'nin Evrensel'de yer alan haberine göre Salih Müslim, IŞİD’in Suriye’deki başkenti olarak nitelendirilen ve ABD’nin yeni bir operasyon hazırlığı yaptığı Rakka üzerine değerlendirmelerde bulundu. Müslim, Rakka operasyonunu ABD ve Kürtlerin birlikte yapacağını belirterek, “IŞİD Rakka’da tutunamaz ve çekilecek” dedi.

Müslim, Hem ABD hem de Rusya ile politik ilişkileri olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Hem Ruslar hem de ABD kendi çıkarları için bizimle hareket ediyor. Ama bizim halkımızın da çıkarları var.

Karşılıklı çıkarlarımız olduğu için birlikte hareket ediyoruz. Yani aramızdaki ilişki karşılıklı çıkar ilişkisi. ABD ve Rusya, IŞİD’ı Rakka’dan çıkarmak istiyor. Biz de istiyoruz. IŞİD orada oldukça biz evlerimizde rahat uyuyamıyoruz. Bu nedenle onları oradan çıkartacağız. IŞİD’ın orada bulunmasını hiç bir zaman kabul edemeyiz. ABD istediği için değil, bizim çıkarlarımız açısından IŞİD’ın atılması gerektiği için Rakka’yı alacağız. Daha sonra orada nasıl bir yönetim olacağına Rakka halkı karar verecek. Biz oradan çekileceğiz.”

Müslim, Rusya’nın hazırladığı anayasa taslağında da Kürtlerin haklarının gözetildiğini ve Rusya’nın PYD’nin Astana ve Cenevre’de olması gerektiğini sık sık dile getirdiğini de hatırlattı.

DEMOGRAFİ DEĞİŞTİRİLİYOR İDDİASINA NE DİYOR?

PYD ve YPG’ye yönelik AKP Hükümeti tarafından yapılan, Suriye’nin kuzeyinde “demografik yapıyı değiştirdikleri” iddialarını da sorduğumuz Müslim, suçlamayı reddederek, “Birleşmiş Milletler geçtiğimiz hafta rapor yayınlandı. Raporda bu iddiaların yalan olduğu söyleniyor. Bizim hiç bir zaman demografik yapıyı değiştirme düşüncemiz olamaz. Tersine başka yerlerden kaçıp bizim bölgelere gelen halkları konuk ediyoruz” dedi.

TSK öncülüğündeki Fırat Kalkanı güçlerinin el Bab’ı aldıktan sonra yöneldikleri ancak ABD ve Rus varlığı nedeniyle ilerleyemedikleri Menbic’teki demografik durum ile ilgili de Müslim, “Menbic’i yöneten 130 kişilik konseyin 73’ü Arap, 43’ü de Kürt’tür. Türkmen ve Çerkesler de mecliste temsil ediliyor. Şimdi bunlar Kürt oldukları için mecliste yer almasın mı? Ya da Menbic’ten mi çıkarılsın? Türkiye tüm bunları bahane ederek bölgenin demografik yapısını değiştirmek istiyor. Bunu kimse kabul etmez” diye konuştu.

‘AKP, TÜRK HALKINI DOSTSUZ BIRAKTI’

AKP Hükümetinin dış politikasıyla “Türk halkını dostsuz bıraktığı”nı belirten Müslim, “Tüm dünyaya düşman oldu. Her yerde Türkiye ile IŞİD aynı görülüyor. Ne hakla Türk halkına bu kadar kötülük yapabilir? Türk halkının en sadık dostu biziz. Defalarca dost olmak istediğimizi söyledik. AKP kendi ülkesinde çözemediği sorunu bizim sırtımıza yıkmaya çalışıyor” diyerek “En büyük iyilik barışı sağlamaktır” diye konuştu.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER NE DEMİŞTİ?

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye’deki insan hakları ihlallerine ilişkin raporunda, Türkiye’nin, YPG ve Suriye Demokratik Güçlerinin ‘etnik temizlik yaptığına’ dair iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “YPG ve Demokratik Suriye Güçlerinin etnik temizlik yaptığına dair herhangi bir bulguya ulaşılmadı” ifadesine yer verdi.

BM raporunda, “YPG’nin bölgenin demografisini değiştirdiğine dair bir delil bulamadık. YPG ve Suriye Demokratik Güçlerinin insan haklarını ihlal ettiklerine tanık olmadık” denildi.