Lübnan'nın başkenti Beyrut'ta dün düzenlenen saldırıda İç Güvenlik Birimi İstihbarat Başkanı Vissam el Hasan ile birlikte 7 kişi öldürülmüş, 80 kişi de yaralanmıştı.

 

Olayların ardından muhalefet, başkent Lübnan ve diğer kentlerde gösteriler düzenlerken Sünni istihbarat şefi Vissam el Hasan'ın öldürülmesini protesto eden göstericiler de Bekaa vadisinde yol kapattı. Bekaa vadisindeki gösteride güvenlik güçlerinin ateş etmesi sonrası ise iki kişi yaralandı.

 

İSTİFA TALEBİ REDDEDİLDİ

Muhalefeti temsil eden 14 Mart İttifakı ise, hükümeti istifa etmeye çağırırken, Başbakan Necip Mikati, Cumhurbaşkanı Michel Süleyman'a istifasını sundu. Ancak Süleyman, ülkede daha fazla karışıklığa neden olmaması için Başbakan Mikati'nin istifasını kabul etmedi.

 

SURİYE'YE SUÇLAMA

Muhalefet lideri Saad Hariri ve Durzi lider Velid Canpolat, saldırının Esad rejimi tarafından Lübnan'ı karıştırmak amacıyla düzenlendiğini iddia ederken, Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil ise, saldırıda istihbarat şefinin ölmesini büyük bir kayıp olarak değerlendirdi.

 

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Lübnan radyosuna açıklama yapan Şerbil, Hasan'ın eski Enformasyon Bakanı Mişel Samaha'nın dosyasını ele almadan önce ölümle tehdit edildiğini belirtti. Şerbil, "Onun kaybı Lübnan için büyük bir kayıp" dedi. Hasan'ın ölüm tehditleri aldığını da ifade eden Şerbil, ''Kendisine yönelik ölüm tehditleri bizi endişelendiriyordu'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Lübnan'da Şiiler, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı desteklerken, muhalefet lideri Saad Hariri'nin başını çektiği Sünniler ise Suriyeli muhaliflere destek veriyor. (ntvmsnbc)