4 Eylül'de Mardin Mazıdağı'ndan Sakarya’ya fındık toplamaya giden 16 işçinin, işveren ve köylülerin ırkçı saldırısına uğramasını Fransa devlet kanalı France24 haberlerine taşıdı.

France24 haberde işçilerin uğradığı saldırıyı tüm detaylarıyla verirken saldırıya uğrayanlardan Barış Demir'in “Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren gelip, ‘köpek sürüsü’ diye laf söyledi. Bunun üzerine bahçeden çıktık” sözlerine yer verdi.

Haberde işçilerin saldırıya uğradıkları anın görüntüleri de yer aldı.

Gözaltına alınan saldırganların tutuklanmadan serbest bırakıldıklarını vurgulayan France24, iktidar partisi AKP'nin bazı temsilcilerinin, saldırının ırkçı bir tonu olmadığını ve bunun sadece 'köylüler arasında bir anlaşmazlık' olduğunu iddia ettikleri de yazdı.

Kürt toplumunun temsilcilerinin, “bu saldırı, geçtiğimiz yüzyılda [bu ülkede] geliştirilen ırkçı bir zihniyetin pratik tezahürüdür” sözlerinin de yer aldığı haberde Sakarya'da Ekim 2019'da yine mevsimsel işçi olan 19 yaşındaki Şirin Tosun'un Kürtçe konuştuğu için altı kişilik bir grup tarafından linç edildiği de hatırlatıldı.

Kaynak: Artı Gerçek