WHO: Ebola vakalarının sayısı 10 bini geçti!

Dünya Sağlık Örgütü, salgına ilişkin yayınladığı raporda, virüs nedeniyle gerçekleşen ölümlerin sayısının 4 bin 922'ye yükseldiğini açıkladı...

WHO: Ebola vakalarının sayısı 10 bini geçti!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ebola virüsüne yakalananların sayısının 10 bini aştığını ve virüs nedeniyle gerçekleşen ölümlerin de 4 bin 922'ye yükseldiğini açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, WHO'nun ebola salgını ile ilgili yayınladığı son raporda, salgından en çok etkilenen üç Batı Afrika ülkesi dışında sadece 27 vaka tespit edildiği belirtildi.

Liberya, Sierra Leone ve Gine ebola nedenli ölümlerin en çok yaşandığı ülkeler.

Raporda bu ülkelerin dışında sadece 10 kişinin ebola nedeniyle öldüğü belirtildi.

MALİ'DE 2 YAŞINDAKİ BEBEK EBOLA KURBANI

Ebola virüsüne rastlanan son Afrika ülkesi ise Mali oldu.

Salgının neredeyse bin kişinin ölümüne yol açtığı Gine'den Mali'ye yüzlerce kilometrelik otobüs yolculuğuyla gelen iki yaşındaki kız bebeğin hayatını kaybettiği belirtildi.

Mali'deki ilk ebola ölümü olarak kayıtlara geçen olayın ardından yetkililer virüse yakalandıktan sonra çok sayıda kişinin bebekle temas kurduğunu ifade etti.

Şu ana kadar bebekle temas eden 40 kişinin karantinaya alındığı belirtiliyor.

WHO Mali'deki ilk ebola kaynaklı ölümle ilgili bir açıklama yaptı ve "Bebeğin otobüs yolculuğu boyunca ağır hasta olması özellikle endişe verici. Uzun süreli yolculuk sırasında virüsün diğer yolculara geçme riski oldukça yüksek," dedi.

Annesi Gine'de ebolaya yakalanarak ölen bebeğin Mali'deki akrabalarına götürülürken ebola belirtilerini göstermeye başladığı ifade ediliyor.

Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya ve Sierra Leone'de şu ana kadar 4 bin 800 kişi ebola virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Haberin devamı için tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 15:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER