Uzmanlar: Kısmi kısıtlamanın etkisi de kısmi olur; en yüksek ve en geniş önlemleri almalıyız

Uzmanlar sokağa çıkma yasağı süresinin uzatılması tek başına yeterli olmayacağını ifade etti.

Uzmanlar: Kısmi kısıtlamanın etkisi de kısmi olur; en yüksek ve en geniş önlemleri almalıyız

Koronavirüs pandemisinde günlük vaka sayıları 63 bine yaklaştı. İktidar vaka ve ölüm oranlarındaki yeniden yükselişle beraber kısmi kapanma uygulamasına geçti. Ancak sağlıkçılar kısmi kapanmanın yalnızca kısmi sonuçlara yol açacağı görüşünde. Sokağa çıkma yasağı süresinin uzatılması tek başına yeterli olmayacağını ifade eden uzmanlar, “İki hafta içinde etkisini görürüz, bir miktar düşebilir ancak bu düşüş çok dramatik olmaz” diyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, söz konusu kısmi kısıtlama önlemlerini, “Alınan kararlar adı üstünde kısmi kısıtlama gibi kısmi etkili olur. Bu, ancak uzun bir baskılama sonrası açılmanın şekli olabilirdi, ancak kapanmanın şeklinin bu olmasının ağır seyre bir etkisi olmayacaktır” şeklinde değerlendirdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala da, “Kısmi kapanmanın kısmi sonuçlara yol açacağı kanısındayım. Özellikle kapanma kararları içerisinde ulaşım sınırlamasının getirilmesi, sokağa çıkma yasağı süresinin uzatılması vb. Bunlar olumlu gelişmeler. Ancak sokağa çıkma yasağı süresinin uzatılması tek başına yeterli olmayacaktır. Burada dikkat çeken bir şey toplu taşımanın serbest olması. Yani özel aracınızla örneğin İstanbul’dan Ankara’ya gitmeniz yasak ama uçakla, otobüsle gidebiliyorsunuz. Toplu ulaşımda kapalı ortamda fazla sayıda insanla kalmak açısından risk daha yüksek, hastalığın doğası açısından bu pek kabul edilebilir değil” değerlendirmesinde bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz ise, “Salgının bu dönemi önceki dönemlere hiç benzemiyor, çok daha sert ve hızlı yükselen dönemdeyiz. O yüzden de kısmi kısıtlamaların etkisinin kısmi olacağını düşünüyorum, 2 hafta içinde etkisini görürüz, bir miktar düşebilir ancak bu düşüş çok dramatik olmaz.” İfadelerini kullandı. Yavuz, “Salgının bu aşamasında alabileceğiniz, sosyal ve ekonomik yöndende toplumu destekleyerek alabileceğiniz en yüksek ve en geniş kısıtlamaları almanız gerekir. Başka türlü bu salgını kontrol etme şansınız yok” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 20:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
uzmanlarmış
uzmanlarmış - 1 ay Önce

memur deyin şunlara gerçek uzman olsalardı kovidten daha tehlikeli daha ölümcül hastalıklarda bile bu kadar önlem alınmadığını herkes bilir.bu tamamen ohal uygulamaları.sorun halk sağlığında değil hasta olan ülkelerin ekonomisi yani bu borç ekonomisi her 10 yılda halkı soymak için böyle krizler yapar abi ama buna bir bahane lazım savaş terör şu bu şimdide insanlar çakmasın diye hastalıkla yapıyorlar bunu.

SIRADAKİ HABER