Ülserin ilacı bulundu mu?

Çok da uzakta değilmiş…

Ülserin ilacı bulundu mu?

İngiltere'de Manchester Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, patates suyunun mide ülserini iyileştirdiğini iddia etti.

 

Bilim insanları, yaptıkları araştırmalarda patatesin suyunun içinde bulunan antibakteriyal moleküllerin ülserin iyileşmesine yardım ettiğini söyledi. Uzmanlara göre, bu moleküller midede bulunan ve ülsere neden olan bakterileri yok ediyor.

 

Üniversitenin mikrobiyoloji ekibi şimdi 'patates suyunun' ülser hastaları için günlük diyet olarak uygulamaya geçilmesini umuyor. Araştırmanın başındaki Mikrobiyoloji Profesörü Ian Roberts, "Bilim insanlarımızdan biri bir gün erkek arkadaşının büyükannesine yemeğe gitmiş ve büyükanne de mide ülseriyle patates suyuyla başa çıktığını söylemiş. Biz de bunu araştırdık ve doğru olduğunu gördük" dedi.

 

Üniversitedeki bilim adamları "Maris Piper" ve "King Edward" türündeki patateslerin suyunun ülsere karşı daha iyi savaştığı görüşündeler.

 

Uzmanlar, bu buluşun ardından tıpkı probiyotik yoğurt suyu gibi patates suyunun da mide ülserine karşı satışa çıkartılabileceğini düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2012, 18:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER