Tehlikeli 'soğuk algınlığı' ilaçları

Bu ilaçlara dikkat...

Tehlikeli 'soğuk algınlığı' ilaçları

Fransa'da yapılan araştırmada, birçok soğuk algınlığı ilacının etkisiz olduğu açıklanırken, bazı ilaçların ise kalp krizi, beyin kanaması, inme hatta ölümlere yol açabileceği ifade edildi.

Fransa, yararından çok zararı olduğu tespit edilen 14 soğuk algınlığı ilacının ismini yayımlayarak "ölüme bile neden olabilir" konusunda hastaları uyardı. Geçtiğimiz ay Fransa'da yayımlanan çalışmayla 60 milyon kişinin eczaneden reçetesiz aldığı 33 ilaç incelendi.

Uzmanların vardıkları sonuç çoğunun etkisiz olduğu yönünde. Ama daha da kötüsü; bazılarının tehlikeli olması. Özellikle birkaç ilaç birlikte alındığı zaman kalp krizi, beyin kanaması, inme hatta ölümlere yol açabilecek kadar ilaç etkileşimleri gözlenebiliyor.

Parasetamol içeren bir ilaçla aynı anda Actified ve Tylenol isimli ilaçları almamak gerekiyor. Fransa, bazıları Türkiye'de de satılan tehlikeli soğuk algınlığı ilaçlarını şöyle sıraladı: Actified, Nurofen Cold, Dolirhume, Fervex, HUMEX Hay, HUMEX Lib, Drill Rhume, Actified Rhume, ActifedRhume, Rhumagrip, Rhinedrine, Hexarhume, RhinAdvil, Rhinureflex...

'MUTLAKA HEKİME BAŞVURUN'

Doktorlar, soğuk algınlığına karşı en tehlikesiz yöntemin sabırla 7-10 gün beklemek olduğunu, sonrasında ise mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi): Bu tür grip ilaçlarında efedrin, propalamin, fenilefrin hidroklorür, sempatikomimetik bir madde bulunmaktadır. Bunlar boğaz ve burundaki ödemi alarak kişileri rahatlatmaktadır. Ancak bunlar aynı zamanda kalp kasını uyarmakta, tansiyonu yükseltmekte ve merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Çarpıntı, hipertansiyon, agresifleşme gibi istenmeyen yan etkilere yol açmaktadır. Sonuçta hipertansiyon ve gizli kalp hastalarında beklenmedik kalp krizleri beyin kanamaları ve ölümlere yol açabilir. (Sabah)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 02:16

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER