'Sperm sayısının azalması insanlığın sonunu getirebilir'

Araştırmaya göre dört bölgede sperm yoğunluğu yüzde 52,4 oranında azaldı

'Sperm sayısının azalması insanlığın sonunu getirebilir'

Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yapılmış 185 çalışmayı inceleyen araştırmacılar, 1973-2011 yılları arasında sperm sayısının yüzde 50'den fazla azaldığını tespit etti.

BBC’ye açıklamalarda bulunan araştırma heyetinin başındaki Doktor Hagai Levine, elde ettikleri sonucun kendilerini son derece kaygılandırdığını söyledi.

Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nden epidemiyoloji uzmanı Dr. Levine, sperm sayısının mevcut oranda azalmasının 'insanlığın sonunu getirebileceği' uyarısında bulundu.

Sonuçları "Human Reproduction Update" adlı dergide yayımlanan araştırma, bugüne kadar türünde yapılanların en kapsamlılarından biri olarak görülüyor.

Araştırmaya göre dört bölgede sperm yoğunluğu yüzde 52,4 oranında azaldı. Toplam sperm sayısındaki azalma oranı ise yüzde 59,3 oldu.

'GÜNEY AMERİKA, ASYA VE AFRİKA’DA AZALMA YOK'

Araştırmada Güney Amerika, Asya ve Afrika'da ise sperm sayısının önemli oranda azalmadığı tespit edildi.

Ancak araştırmacılar bu bölgelerde sperm konusunda çok az çalışma yapıldığına dikkat çekiyor.

Bazı bilim insanları ise son araştırmaya karşın bu konuda daha hala yapılması gereken çok çalışma olduğunu söylüyor.

İngiltere'de Sheffield Üniversitesi'nden Profesör Allan Pacey, Dr Levine ve arkadaşlarının önceki araştırmalardaki birçok hatayı düzelttiklerini ancak bulgularına hala temkinli yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Sperm sayısındaki azalmanın nedenlerine ilişkin olarak ise ortada net bir kanıt yok.

Ancak bazı bilim insanları böcek ilaçları ve naylon torbalarda kullanılan kimyasal maddelerden şişmanlık, sigara, stres, bazı diyet çeşitleri ve hatta çok fazla televizyon seyretmeye kadar birçok faktörü bu durumun olası nedenleri olarak sıralıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER