Sahte implantlara dikkat!

Diş implantlarında Grade IV. Titanyum kullanılıyor

Sahte implantlara dikkat!

Dentram Diş Klinikleri Kurucusu Prof.Dr Serhat Yalçın, diş implantları ağız diş sağlığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Diş implantları ağız diş sağlığı konusunda çığır açan bir uygulama olarak kabul gördü. Bununla birlikte şu anda dünya piyasasında, özellikle de ülkemizde, kalitesiz ve patentsiz üretilmiş, ucuz implantlar yaygın olarak görülüyor.

Diş implantlarında Grade IV. Titanyum kullanılıyor. Titanyum reaktif bir metaldir ve saf olarak elde edilmesi zordur. Saf titanyumu sertleştirmek için içine çok az miktarda aliminyum ve vanadyum ilave ediliyor.

Kaliteli implant sadece yapıldığı titanyumla değil, bununla birlikte yüzey yapısının kaliteli olması ile de belirlenir.

Dentram Diş Klinikleri Kurucusu Prof. Dr. Serhat Yalçın, implant ihtiyacı olan hastaların sadece fiyat odaklı düşünmemelerini, implantın kaliteli ürün ve tecrübeli Hekimler tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr.Yalçın; “İmplant uygulamasında başarının iki önemli ayağı vardır. Uzun süreli klinik sonuçlarla başarısını ispatlamış uluslararası standartlarda patentli ürünlerin kullanılması ve iyi eğitim almış, tecrübeli bir hekim tarafından uygulanması” dedi.

İmplantların insan kemiğiyle kaynaşması nın uygun koşullar oluşturulduğunda mümkün olduğuna dikkat çeken Yalçın, “İyi ve kaliteli implant sistemleri ve tecrübeli ellerde % 1-2 oranı gibi düşük bir oranda kayıplarla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

İMPLANT KAYIPLARININ SEBEPLERİ

İmplant kayıpları yalnızca kötü kalite implant malzemesi kullanıldığı için meydana gelmez. Bunu etkileyen birçok faktör vardır. İmplant kayıplarına sebep olan en önemli faktörler;

1. Kötü kalite implant

2. Kötü yüzey yapısı

3. Kemik eksikliği ve Enfeksiyon

4. Operasyon sırasındaki Isı oluşumu ve stres

Kaynak: Demokrat Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER